Na pôde OSN boli sankcie EÚ pre iránskeho ministra vnútra bez dôsledkov

Viedeň 22. marca (TASR) – Na iránskeho ministra vnútra Mostafu Mohammada Nadžára sa vzťahuje zákaz vstupu na územie členských štátov Európskej únie v súvislosti s jeho kľúčovou úlohou pri potlačení opozičných protestov a údajnou účasťou na únosoch a likvidácii cudzincov v 80. rokoch minulého storočia. Napriek tomu však šéf teheránskeho rezortu vnútra vystúpil v pondelok v rakúskej Viedni s prednáškou na pozvanie Kancelárie OSN pre boj proti drogám. Informáciu, ktorú s predstihom zverejnila dnes tlačová agentúra APA, prinesie stredajšie vydanie rakúskeho denníka Kleine Zeitung. Hovorca svetovej organizácie ju potvrdil slovami: "Na naše aktivity sa obmedzenia vo vízovej oblasti nevzťahujú."

Mostafá Nadžár, ktorý je od roku 1980 členom iránskych Revolučných gárd, stojí na čele ministerstva vnútra islamskej republiky od septembra 2009. Údajne sa výraznou mierou podieľal na posilnení hnutia Hizballáh v Libanone v 80. rokoch minulého storočia a jeho meno spájajú aj s plánovaním viacerých útokov radikálov tohto zoskupenia, vrátane útoku na americkú základňu v Bejrúte s 241 obeťami.

Pri pondelkovom vystúpení vo Viedni iránsky minister vnútra informoval, že jeho krajina investovala viac ako 700 miliónov dolárov, aby posilnila ochranu hraníc a zabránila tak toku drog do Európy i do arabských a stredoázijských štátov.

Podľa iránskej televízie Press TV minister vyzval OSN a európske štáty, aby podporili jeho krajinu v boji proti obchodovaniu s narkotikami, ktoré sa v Iráne trestá najprísnejším možným spôsobom – trestom smrti. Nadžár súčasne obvinil NATO a medzinárodné sily ISAF v Afganistane, že sú zapletené do obchodu s drogami.

Keďže priestory svetovej organizácie vo Viedni, v New Yorku i Ženeve sú extrateritoriálnym územím, iránsky minister sa tu mohol pohybovať bez akýchkoľvek obmedzení.

5 le dem