Víťazstvo socialistov v Holandsku by zmenilo politickú mapu EÚ

Brusel 20. augusta (TASR) – Budúcim premiérom Holandska po septembrových parlamentných voľbách by sa mohol stať ľavicový radikálny politik Emile Roemer, uviedla dnes belgická rozhlasová a televízna stanica RTBF. Jeho víťazstvom by sa posilnil socialistický blok na západe Európy na osi Francúzsko – Belgicko – Holandsko, čo by pozmenilo politickú mapu EÚ, uviedla RTBF.

Podľa najnovších prieskumov verejnej mienky v Holandsku, popularita Socialistickej strany (PS), ktorej lídrom je od marca 2010 Emile Roemer (50) je prudko na vzostupe. Ak by si voliči súčasné preferencie udržali až do 12. septembra, keď sa budú konať predčasné parlamentné voľby, socialisti by boli vážnym kandidátom na zostavovanie vlády.

Roemer, bývalý učiteľ, ktorý sa otvorene hlási k ateizmu, radikálnej ľavicovej politike a kritike súčasného hospodárskeho vývoja v EÚ, je medzi voličmi čoraz populárnejší. Odkedy je lídrom PS Roemer, popularita tohto politického subjektu, ktorý je dedičom maoistickej odnože bývalej Holandskej komunistickej strany zo sedemdesiatych rokov 20. storočia, je viditeľne na vzostupe. Roemer je v rebríčku popularity politikov bok po boku so súčasným premiérom Markom Ruttem.

Za pádom terajšej liberálno-pravicovej vlády stojí ultrapravicová a protiimigrantsky zameraná Strana slobody (PVV) Geerta Wildersa. PVV nesúhlasila s prísnou úspornou rozpočtovou politikou, ktorá je v súlade s návrhmi Európskej komisie, čo znamenalo predčasný koniec menšinovej vlády. Kým však prieskumy verejnej mienky naznačujú, že vplyv PVV klesá, význam Socialistickej strany z opačného politického spektra narastá.

Roemer pritom používa slovník v mnohom podobný tomu Wildersovmu. Aspoň čo sa týka politiky EÚ s dopadom na holandskú národnú ekonomiku. Počas predvolebnej kampane verejne naznačil, že projekt EÚ neprekročiť hranicu verejného rozpočtu nad 3 percentá HDP v roku 2013 je čistý „idiotizmus“, ak sa pritom nezohľadňujú národné špecifiká. Súčasne zdôraznil, že ak by bol pri moci a Holandsko by túto hranicu nedodržalo, odmietol by zaplatiť „túto smiešnu“ pokutu, ktorú by podľa platnej legislatívy musela krajina zaplatiť.

Roemer s odkazom na politiku EÚ uviedol, že nesúhlasí so stratégiou predsedu Európskej rady Hermana Van Rompuya, ktorý sa snaží delegovať čoraz viac právomocí technokratom z Bruselu bez možnosti priamej demokratickej kontroly zo strany členských štátov.

V kritike na adresu súčasnej liberálno-pravicovej vlády Roemer uviedol, že Holandsko je v kríze už dlhé roky zásluhou „zlých politických rozhodnutí a omylov pri spravovaní verejných záležitostí,“ ktoré boli na úkor sociálnej infraštruktúry.

V prípade svojho volebného úspechu Roemer naznačil, že jeho spojencami by boli ostatné ľavicovoorientované strany ako aj partneri a organizácie aktívne v sociálnej oblasti.

Podľa RTBF budú septembrové voľby v Holandsku pozorne sledované aj vo Francúzsku a Belgicku. V prípade Roemerovho víťazstva by vznikla ľavicová os na linke Paríž – Brusel – Amsterdam. Ku ľavicovým lídrom, francúzskemu prezidentovi Francoisovi Hollandovi a belgickému premiérovi Eliovi Di Rupovi, ktorý sa netaja, že odmietajú, prísne úsporné politiky EÚ, by pribudol nečakaný holandský spojenec. Holandsko pritom v posledných rokoch patrilo medzi tradičných prívržencov prísnej rozpočtovej politiky.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) rsc