Víza do EÚ budú pre veľkú časť západného Balkánu minulosť

Zdroj: http://www.flickr.com/photos/irek-irl/2885460580/

„Návrh na liberalizáciu vízového režimu pre občanov západného Balkánu bude predložený budúci týždeň v utorok v Štrasburgu“, povedal novinárom v Bruseli Jaques Barrot. Na základe neho by nový režim mal vstúpiť do platnosti 1. januára 2010.

Na to je ale potrebný súhlas Rady ministrov spravodlivosti členských štátov EÚ. Nevyžaduje sa však jednomyseľnosť.

Podľa Barrota budú prvé krajiny oslobodené od víz Macedónsko, Srbsko a Čierna Hora. Albánsko a Bosna a Hercegovina by mali nasledovať neskôr v roku 2010 za predpokladu, že splnia podmienky.

Komisia nedávno konštatovala, že Macedónsko je z menovaných krajinných zatiaľ jedinou, ktorá podmienky (monitoring hraníc, vydávanie biometrických pasov či boj proti zločinu a korupcii) už naplnila.

Očakáva sa, že Čierna Hora a Srbsko splnia zostávajúce podmienky do októbra tohto roka. Podľa Barrota sa však Holandsko naďalej zdráha vychádzať Srbom v ústrety, kvôli ich restom v oblasti spolupráce s trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu.

„Odmietavé stanovisko Holandska pokiaľ ide o Srbsko zostáva dôležitým faktorom, ale za stolom budú sedieť aj jeho presvedčení obhajcovia, takže si myslím, že môžeme vyhrať,“ komentoval situáciu Barrot. Rozhodnutie o liberalizácii vízového režimu sa prijíma v Rade hlasovaním kvalifikovanou väčšinou.

„Nebudeme trestať mladých ľudí v Srbsku za zlé konania Miloševiča“, povedal eurokomisár v narážke na bývalého srbského prezidenta, ktorý zomrel počas súdneho procesu v Haagu.

Kosovo na zozname nie je

Srbi žijúci v Kosove budú podľa Barrota aj po januári 2010 naďalej potrebovať do EÚ víza a pas vydaný v Belehrade. Nový bezvízový režim bude od Srbska vyžadovať, aby minitorovalo hranicu s Kosovom, ktorú ale Belehrad neuznáva.

Srbská tlačová agentúra Beta informovala, že srbské úrady budú môcť podľa kompromisného riešenia naďalej vydávať kosovským Srbom biometrické pasy. Takýto pas už má podľa portálu BalkanInsight asi 1500 obyvateľov Kosova, žiadostí o jeho vydanie je až 8 000.

Ani srbský biometrický pas ale rezidentom Kosova nepomôže a budú musieť pred vycestovaním do schengenského priestoru žiadať o víza rovnako ako kosovskí Albánci. 

Problematická Bosna

Scenár Komisiou navrhovanej liberalizácie pre západný Balkán ponechá minimálne počas niekoľkých mesiacov bosnianskych moslimov ako jediné etnikum v rámci Bosny a Hercegoviny, ktorého príslušníci nebudú môcť cestovať do Európskej únie bez víz. Väčšina bosnianskych Chorvátov je držiteľom chorvátskeho pasu a po januári 2010 pravdepodobne aj väčšina bosnianskych Srbov bude mať pas, s ktorým víza do únie už nepotrebujú. Mnohí preto dúfajú, že takýto stav bude trvať čo najkratšie.