Do piatka vláda SR požiada o peniaze z EÚ, povodňové škody sú zatiaľ 695,1 mil.eur

Bratislava 14. júla (TASR) – Slovensko do piatka 16. júla požiada o peniaze z Fondu solidarity Európskej únie (EÚ). Do tohto dňa musí podľa európskych pravidiel aj predložiť odhad škôd, ktoré vznikli povodňami. Vyplýva to z materiálu rezortu financií, ktorý na dnešnom rokovaní vládneho kabinetu schválili ministri.

"Tento dátum bol oznámený EÚ, pretože na základe platných pravidiel je možné požiadať o pomoc z Fondu solidarity EÚ do 10 týždňov odo dňa vzniku prvých škôd," konštatuje ministerstvo v materiály.

Podľa podmienok únie môže krajina žiadať o pomoc z Fondu solidarity EÚ, ak škody presiahnu 0,6 % hrubého národného dôchodku za posledný vykázaný rok. Hranica pre Slovensko, ktorú musia povodňové škody presiahnuť, je tak stanovená na úrovni 378,21 milióna eur.

Aktuálne sa škody odhadujú na 695,1 milióna eur. Najvyššiu sumu nahlásil agrorezort, konkrétne 575,86 milióna eur. Škody však ešte neoznámili Úrad vlády SR, rezort kultúry, Úrad jadrového dozoru, normalizačný úrad ani bývalé Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR.

emu gl