VLÁDA: Slovensko vyšle do pozorovateľskej misie EÚ v Gruzínsku civilného experta

Bratislava 31. mája (TASR) – Slovensko vyšle od júna tohto roka do pozorovateľskej misie Európskej únie v Gruzínsku civilného experta. Pôjde o zamestnanca ministerstva zahraničných vecí. Ten uspel vo výberovom konaní Európskej služby pre vonkajšiu činnosť na obsadenie tejto pozície. Návrh do zapojenia sa, do misie dnes schválila vláda.

Od februára 2009 v tejto kaukazskej krajine pôsobia za SR dvaja príslušníci policajného zboru a jeden príslušník ozbrojených síl. Misia však mala v poslednom období problémy s personálnym obsadením 200 členov. Slovensko týmto zareagovalo na žiadosť únie o personálny príspevok.

Úlohou misie je monitorovanie a analýza situácie, posilňovanie opatrení na budovanie dôvery či uvoľňovanie napätia. Nevykonáva žiadne exekutívne úlohy, ani nepodporuje výstavbu bezpečnostných kapacít Gruzínska.

Začiatkom augusta 2008 poslali Rusi vojenské jednotky za svoju južnú hranicu, aby odrazili útok bývalej sovietskej republiky, ktorá sa snažila prevziať opäť kontrolu nad Južným Osetskom od promoskovských separatistov. Moskva zahnala gruzínsku armádu a vnikla hlboko na nesporné gruzínskej územie. Vyvolala tým ostré odsúdenie zo strany Západu, ale nedošlo k uvaleniu žiadnych sankcií.

Medzinárodné spoločenstvo sa od eskalácie tohto ozbrojeného konfliktu aktívne zapája do procesu jeho riešenia. Rada Európskej únie rozhodla 15. septembra 2008 o vytvorení misie EÚ, ktorá začala na území Gruzínska pôsobiť 1. októbra toho istého roka.

er eko