Vojaci EÚ hľadali stopy po Mladičovi

Príslušníci mierovej misie EÚ Althea v Bosne a Hercegovine v utorok (10.2.) prehľadali domy, ktoré patria rodine bývalého bosniansko-srbského generála Ratka Mladiča. Ide o posledného vysokopostaveného podozrivého zo spáchania vojnových zločinov počas balkánskej vojny v rokoch 1992-95.

„Cieľom operácie bolo získanie informácií, ktoré by mohli pomôcť v pokračujúcom pátraní po Ratkovi Mladičovi, čo je súčasťou širšej regionálnej stratégie [..] proti potenciálnej podpornej sieti v Srbsku,“ povedal hovorca EUFOR Patrick O’Callaghan.

Zatknutie Mladiča, o ktorom sa predpokladá, že sa skrýva v Srbsku, je kľúčovou podmienkou pre priblíženia sa Srbska k členstvu v EÚ. Minulý rok v júli bol zadržaný jeho niekdajší nadriadený, bývalý bosniasko-srbský prezident Radovan Karadžič. V súčasnosti s ním prebieha proces v Haagu.

Desať hodín trvajúca operácia na dvoch miestach vo východnom Sarajeve – časti mesta, ktoré patrí k autonómnej Republike srbskej – bola spustená v skorých ranných hodinách na príkaz vojnového tribunálu OSN. Zaistené dôkazy budú analyzovať zložky z NATO a EUFOR.

„ICTY (Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu) sa pokúša získať toľko nových informácií o Mladičovej logistike, jeho podporných sieťach a financiách, koľko sa bude dať,“ povedal O’Callaghan pre Reuters.

Portugalskí vojaci slúžiaci pod značkou EUFOR, s podporou NATO a polície Republiky srbskej, vtrhli do domu Mladičovej sestry Milice Avram ako aj do domu jeho švagrinej Radinky Mladič. Obe rodiny podľa O’Callaghana s bezpečnostnými zložkami počas prehliadky spolupracovali.

Vojnový tribunál OSN obviňuje Karadžiča a Mladiča z genocídy, ktorej sa mali dopustiť v Srebrenici popravou 800 bosnianskych Moslimov a počas 43 dní trvajúceho obliehania Sarajeva.

(Reuters)