Vojenský výbor EÚ rokuje o vojenských prioritách a misiách únie vo svete

Brusel 12. novembra (TASR) – Dvojdňové stretnutie Vojenského výboru Európskej únie (EUMC), ktoré sa každoročne koná na úrovni náčelníkov generálnych štábov, sa začalo dnes v Bruseli.

Pri tejto príležitosti budú náčelníci generálnych štábov diskutovať o najnovšom vývoji v oblasti vojenských operácií a o misiách EÚ, ktoré v podobe pozemných vojenských operácií v súčasnosti prebiehajú na Balkáne, v oblasti severoafrického Sahelu, v Stredoafrickej republike a na mori ako súčasť protipirátskeho snaženia v regióne ohraničenom Africkým rohom, Indickým oceánom a Adenským zálivom.

Vojenskí náčelníci majú na základe priorít stanovených v záveroch Európskej rady z decembra 2013 na programe aj vyhodnotenie pokroku v oblasti vojenských spôsobilostí. Osobitne by sa mali zamerať na názory v oblasti iniciatívy jednotného európskeho neba a stratégie EÚ pre námornú bezpečnosť a na dotváranie základného politického rámca pre systematickú a dlhodobú obrannú spoluprácu.

Vojenský výbor Európskej únie je najvyšším vojenským orgánom zriadeným v rámci Rady. Je zložený z náčelníkov generálnych štábov členských štátov únie, ktorí sú v Bruseli zastúpení stálymi vojenskými predstaviteľmi.

EUMC poskytuje Politickému a bezpečnostnému výboru EÚ poradenstvo a odporúčania týkajúce sa všetkých vojenských záležitostí v rámci únie.

Predsedom EUMC je od novembra 2012 francúzsky letecký generál Patrick de Rousiers.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem