Vojna na Blízkom východe pokračuje

 

Krátka správa

Po nedeľňajšom útoku hnutia Hizballáh, ktorý zaútočil na severoizraelskú Haifu, čo si vyžiadalo 20 obetí, nasledoval útok židovského štátu v noci na utorok. Rozsiahly útok znamenal smrť 13 ôsob a 53 zranených. Medzi mŕtvymi bolo aj osem libanonských vojakov, ich smrť však zostáva tajomstvom, keďže Libanon sa od konfliktu dištancoval.

V ruskom Sankt Peterburgu sa dnes končí summit krajín G8, ktorý mnohí považujú za obdobu stretnutia svetovej vlády. Lídri medzi iným komentovali aj situáciu na Blízkom východe, keď Izrael vyzvali k zdržanlivosti, dali však tiež jasne na javo, že šance na mier stroskotávajú na neochote Hizballáhu. Hlavnou témou však ostala energetika. Vyhlásenie o globálnej energetickej bezpečnosti, ktoré G8 na summite prijala, ukázalo, že veľmoci nie sú jednotné v tejto otázke. Najväčšie rozdiely vyšli najavo pri otázke jadrovej energie, v ktorej Rusko vidí budúcnosť a príspevok k ekologickejšiemu svetu, Nemci chcú však do roku 2020 úplne zastaviť tento spôsob získavania energie.

Severná Kórea ignoruje OSN a úplne odmieta jej rozolúciu. KĽDR si myslí, že OSN konala nezodpovedne, keď prijala rezolúciu, ktorá uvaľuje na Pchjongjang obmedzené sankcie za raketové skúšky. KĽDR stačilo 45 minút, aby túto rezolúciu odmietla a vyhlásila, že v odpaľovaní rakiet bude pokračovať.