Volanie po revízii ústavy je útokom na suverenitu Maďarska, tvrdia ľudovci z EP

Brusel 20. apríla (TASR) – Apel smerom na Európsku komisiu, aby preskúmala čerstvo schválenú maďarskú ústavu, je vážnym útokom na suverenitu Maďarska. Myslí si to najsilnejšia frakcia v Európskom parlamente, Európska ľudová strana (EPP), ktorá na európskej úrovni zastrešuje aj Fidesz – autora maďarskej konštitúcie.

Odsúdenie kritiky poslaneckým klubom EPP je namierené najmä proti druhému najväčšiemu klubu v EP – socialistom (S&D) – napriek tomu, že o preskúmanie iba v pondelok schváleného základného zákona v Maďarsku požiadali aj iné frakcie v EP.

"Chceli by sme pripomenúť pánovi Schulzovi (šéf frakcie socialistov v EP – pozn.), že právo na ústavnú vládu je súčasťou národnej suverenity. Ani vy nemáte právo na to, aby ste spochybňovali právo maďarského parlamentu, ktorého členovia boli zvolení občanmi a na základe demokratických princípov, na prijatie novej ústavy. Tá sa zakladá na všeobecných európskych tradíciách a hodnotách, zahŕňa v sebe vymoženosti Lisabonskej zmluvy a podporuje európsku integráciu i jednotu. Preto úplne odmietame nepodložené a demagogické útoky na maďarskú suverenitu zo strany S&D," uvádza sa vo vyhlásení EPP, pod ktoré sa však podpísali iba poslanci maďarskej delegácie.

Štyri frakcie Európskeho parlamentu – popri socialistoch aj liberáli, zelení, zjednotená severská ľavica – podrobili kritike schválenú podobu novej maďarskej ústavy. Európska komisia bude čakať na úplný text základného zákona a zatiaľ nevydá žiadne stanovisko v tejto veci.

(spravodajca TASR Silvester Balog) gon