Voľby do EP: Le Penová sľubuje referendum o odchode Francúzska z EÚ

Paríž 22. apríla (TASR) – Predsedníčka francúzskeho ultrapravicového Národného frontu (FN) Marine Le Penová sa dnes zaviazala usilovať o referendum o vystúpení Francúzska z Európskej únie po budúcomesačných voľbách do Európskeho parlamentu.

Na tlačovej konferencii pri príležitosti otvorenia predvolebnej kampane FN Le Penová vyhlásila, že Francúzi sú väzňami Európskej únie. „Francúzov už neuspokojí rozhodovanie o tom, v ktorom rohu väzenskej cely si môžu položiť svoj slamený matrac,“ citovala predsedníčku euroskeptickej a antiimigračnej strany agentúra DPA.

Predvolebné prieskumy naznačili, že vo voľbách do EP sa o väčšiu francúzskych hlasov podelia FN a stredopravý Zväz za ľudové hnutie (UMP) bývalého prezidenta Nicolasa Sarkozyho. Socialisti prezidenta Francoisa Hollanda vychádzajú z prieskumov s odstupom až tretí.

„Naším cieľom je byť prví,“ zdôraznila dnes Le Penová, ktorá tiež chce, aby sa Francúzsko vzdalo eura a vetovalo dohodu o voľnom obchode, ktorú EÚ pripravuje s USA.

EÚ je podľa nej „hlavným vinníkom“ problémov Francúzska, konkrétne nárastu cien po zavedení eura, nárastu počtu rómskych osád, prenosu práce do krajín mimo EÚ a zvýšenej regulácie priemyslu, poľnohospodárstva a obchodu.

Podľa prieskumov by FN mohla vo voľbách získať 20 kresiel v EP namiesto súčasných troch. Následne plánuje vytvoriť v EP frakciu s ďalšími nacionalistickými a euroskeptickými stranami. Na to však musí spojiť sily aspoň 25 poslancov EP z najmenej siedmich členských krajín.

Britská euroskeptická Strana nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) návrh FN na spojenectvo odmietla, informovala agentúra DPA.

3 žab gon