Voľby do Európskeho parlamentu: Voličov EPP pribúda, PES mierne stráca

Brusel/Bratislava 16. apríla (TASR) – Stredopravá Európska ľudová strana (EPP) sa ocitla v najnovšej prognóze výsledkov nadchádzajúcich volieb do Európskeho parlamentu (EP) pred skupinou Strany európskych socialistov (PES). Ak by sa voľby konali teraz, získala by EPP 222 kresiel a PES 209.

Vyplýva to z celoeurópskej prognózy výsledkov volieb do EP, ktorú dnes zverejnila v Bruseli pod názvom PollWatch2014 organizácia Votewatch. TASR o tom informovala Elisa Irlandeseová z organizácie VoteWatch Europe.

Od zverejnenia prvej zo série prognóz dňa 19. februára stále tesne viedla PES. V prvom prieskume jej PollWatch prisúdil zisk 217 kresiel a EPP 200.

K výraznému nárastu podpory strán EPP došlo v Poľsku, čo môže mať súvislosť s krízou na Ukrajine – vzhľadom na bezpečnostnú neistotu, napísala Votewatch. Strany EPP získavali stúpencov aj vo Francúzsku a v niekoľkých ďalších členských krajinách Európskej únie.

Medzičasom strany PES mierne strácali podporu v Rakúsku, Bulharsku, Maďarsku, Poľsku, Francúzsku a Grécku, ukázal PollWatch2014.

Rozdiel medzi prvou a druhou najväčšou frakciou v EP je však vzhľadom na možnú odchýlku stále veľmi malý. Na základe jedného tisíca simulácií výsledkov volieb analytici odhadujú, že s 25-percentnou pravdepodobnosťou v nich PES skončí lepšie ako EPP.

Celkove však všetky tri centristické politické frakcie – EPP, PES a Aliancia liberálov a demokratov v Európe (ALDE) – skončia výrazne oslabené oproti súčasnému zastúpeniu. PollWatch2014 predpovedá, že v novom EP budú mať spoločne 65 percent kresiel na rozdiel od doterajších 72 percent.

Dvom ľavicovým zoskupeniam, Konfederálnej skupine európskej zjednotenej ľavice (GUE) a Zeleným/Európskej slobodnej aliancii (Greens/EFA), prognóza predpovedá zisk 12 percent hlasov; dvom pravicovým zoskupeniam, konzervatívcom (ECR) a euroskeptikom (EFD), 10 percent; a do 13 percent by podľa nej mali získať prevažne radikálne zoskupenia, ktoré v súčasnosti nie sú členmi žiadnej frakcie EP.

Najnovšia prognóza naznačila, že Marine Le Penová a Geert Wilders získajú dostatočný počet poslancov z členských krajín EÚ, aby vytvorili vlastnú frakciu: približne 38 poslancov zo siedmich členských krajín.

Táto predpoveď vychádza z vyjadrení piatich ďalších národných strán, ktoré naznačili, že sa pripoja k francúzskemu Národnému frontu a holandskej Strane slobody: Slobodná strana Rakúska (FPÖ), belgický Flámsky blok (VB), talianska Liga Severu (LN), Slovenská národná strana (SNS) a nacionalistickí Švédski demokrati (SD).

Štatistický model PollWatch2014 vyvinuli traja poprední politickí analytici – Kevin Cunnigham, Simon Hix a Michael Marsch – a financujú ho EP, nadácia Open Society a spoločnosti Burson-Marsteller a VoteWatch CIC.

Vo voľbách do EP v roku 2009 PollWatch v záverečnej prognóze správne predpovedal rozdelenie 720 z vtedajších 736 kresiel v parlamente jednotlivým politickým frakciám, čo znamenalo 98-percentný úspech, i rozdelenie 660 kresiel jednotlivým národným stranám (90-percentná úspešnosť).

Odteraz až do májového hlasovania bude PollWatch zverejňovať nové prognózy každý týždeň.

12 žab dem ed