Voľby v Kosove údajne vyhral Hashim Thaçi

zdroj: TASR/ AP

„Víťazstvo je naše,“ oznámil Thaçi krátko pred polnocou svojim stúpencom. Voľby boli referencom o európskej budúcnosti Kosova.“

Podľa prieskumu agentúry Gani Bobi, ktorého sa po odchode z volebných miestností zúčastnilo viac ako 2000 voličov získala premiérova strana PDK 31% a ich hlavný koaličný partner zo súčasnej vlády 25%.

PDK (Demokratická strana Kosova) je najväčšou stranou v krajine. Je sociálne-demokraticky orientovaná a jej líder Thaçi bol v minulosti veliteľom Kosovskej oslobodeneckej armády. LDK (Demokratická liga Kosova) je druhou najväčšou stranou. Označuje sa za stranu stredu.

Podľa pozorovateľskej neziskovej organizácie získala PDK po spočítaní takmer tretiny hlasov 34% a LDK 25%.

Podobný výsledok by znamenal, že pred kľúčovými rokovaniami so Srbskom o praktických aspektoch koexistencie bude premiér potrebovať podporu niektorej z malých strán.

Obe najväčšie strany usilujú o členstvo Kosova v EÚ a NATO a chcú pokračovať v privatizácii štátnych podnikov. Ani jedna ale nepredložila konkrétne detaily o tom, ako naštartuje jednu z najchudobnejších európskych ekononomík.

V predchádzajúcich voľbách (2007) získala PDK 34,3% hlasov a LDK 22,6% Volebná komisia predpokladá účasť na úrovni 47,8%, o niečo viac ako v roku 2007. Oficiálne výsledky budú oznámené v priebehu niekoľkých hodín.

Právo na sebaurčenie stále rezonuje

Najväčším prekvapením podľa predbežných výsledkov je tretie miesto Hnutia za sebaurčenie, ktoré malo získať až 16% odhadovaných hlasov. Nové hnutie podporuje zjednotenie Kosovčanov s etnicky príbuznými Albáncami. Tiež presadzuje zastavenie privatizácie a požaduje obmedziť medzinárodnú kontrolu nad Kosovom, ktoré je stále oficiálne pod správou OSN a na bezpečnosť dohliada misia Severoatlantickej aliancie KFOR.

Strana LDK sa už vyjadrila, že nechce obnoviť koalíciu so stranou Hashim Thaçiho. Tým by sa do koaličnej vlády mohlo dostať Hnutie za sebaurčenie alebo iná menšia strana.

Európska únia i Spojené štáty považujú voľby za test demokratickej vyspelosti krajiny. Slobodné a spravodlivé voľby sú podmienkou pre prípadné eventuálne členstvo Únii.

Valdete Daka, vedúca Ústrednej volebnej komisie uviedla: „Považuje tento volený proces za úspech…Vyskytli sa len technické problémy, ktoré priebeh nenarušili.“

Avšak napríklad etnickí Srbi v rozdelenom meste Mitrovica voľby bojkotovali, čím poukázali na stále existujúce rozpory. „Tieto voľby zorganizoval štát, ktorý pre mňa neexistuje a preto nevolím,“ povedal jeden z miestnych Srbov.

Naopak v srbskej dedine Gračanica, blízko hlavného mesta Priština, prišli voliči vo veľkom podporiť jednu z deviatich srbských strán, ktorá kandidovala.

Kandidát na starostu Grančanice, Momcilo Trajkovic, sa podľa agentúry AFP vyjadril, že voľby predstavujú „križovatku pre kosovských Srbov“: „Veríme, že menším zlom je zúčastniť sa volieb a toto menšie zlo je možné zmeniť v niečo dobré.“

Belehrad, z obavy o legitimizáciu nezávislosti provincie, naliehal na kosovských Srbov, aby sa volieb nezúčastnili. Niektorí miestni srbskí politici, ale odporúčali ignorovať túto výzvu.

Podľa agentúry BETA, ktorá je partnerom srbského EurActivu, je účasť v Srbmi obývaných oblastiach 11%.

Na druhej strane, aj jedna z albánskych opozičných skupín údajne vyzvala k bojkotu volieb. Dôvodom mal byť strach, že niektoré samosprávy môžu skončiť v rukách Srbov.

Mnoho Albáncov verí v zmenu a takmer tri roky od vyhlásenia nezávislosti, tvárou v tvár tvrdej realite a hospodárskej kríze majú praktickejší pohľad na politikov v krajine.

Zástupca Komisie sa 9. decembra vyjadril, že EÚ dúfa v slobodné a spravodlivé voľby s masovou účasťou voličov, vrátane účasti etnických Srbov.

(EurActiv v spolupráci s Reuters)