Voľby v Moldavsku boli manipulované

Julien Danero zo Slobodnej univerzity v Bruseli bol očitým svedkom utorkových udalostí v moldavskom hlavnom meste. V Kišineve je kvôli svojmu politologickému výskumu volieb.

Podľa jeho slov bola až do 11. hodiny predpoludním demonštrácia pokojná. Situácia sa zvrhla až po tom, čo sa polícia snažila odtlačiť dav od vládnych budov. Dav ale policajtov prevalil a následne začalo hádzanie kameňov na budovy a vnikli do nich prví ľudia. Podľa niektorých sa demonštranti snažili okrem ničenia a zakladania ohňov nájsť aj kompromitujúce dokumenty, tvrdí v rozhovore Danero.

„Tí, ktorí to začali, boli podľa mňa provokatéri. Dokonca ani opozičné strany nevedeli kontrolovať tento vývoj. Politici aj niektorí aktivisti vyzývali demonštrantov, aby zachovali pokoj a pripomínali, že Európska únia protesty uzná, len ak budú pokojné.

Väčšina ľudí tam podľa Danera neprišla s úmyslom rabovať vládne budovy. Napriek konštatovaniu OBSE a Rady Európy, že voľby boli vo všeobecnosti v poriadku, Danero tvrdí, že podľa toho, čo počul, by podvod mohol ovplyvniť výsledok možno o 4-5 %. BBC cituje britskú členku pozorovateľov OBSE, ktorá tvrdí, že voľby neboli v poriadku a mala problém stotožniť sa s vyhlásením, ktoré OBSE vydalo na margo volieb.

„Počul som hovoriť o tom, že na periférii Kišineva vymieňali urny,“ povedal pre EurActiv Danero.   

  • Napätie medzi Rumunskom a Moldavskom rastie

Hovorí sa o tom, že prezident a vládnuci komunisti využijú situáciu na označenie opozície za banditov a na legitimizovanie svojho zotrvania pri moci. Prezident Vladimir Voronin obviňuje z podnecovania nepokojov susedné Rumunsko. Nechal vykázať rumunského veľvyslanca a dal zaviesť Rumunom víza. Rumunských novinárov vyhostili.

Moldavská vláda obviňuje Bukurešť, že neuznáva spoločné hranice a chce Moldavsko anektovať. Rumunský prezident Trajan Basescu a premiér Emil Boc kategoricky obvinenia odmietli. "Je naoakceptovateľné, aby Moldavsko prenášalo svoje vnútorné problémy na našu krajinu," povedal premiér.

  • EÚ opatrná

Únia sa dohodla, že vyšle špeciálneho niekoho, kto bude situáciu na mieste monitorovať. "V súčasnej situácii je veľmi dôležité, aby bol zaručený rešpekt pre slobodu médií a slobodu prejavu," uviedlo české predsedníctvo.