Voľby v Srbsku nemajú jednoznačného víťaza

foto: Žena prechádza okolo grafiti "EÚ ? Nie, ďakujeme!" 20. februára 2008 v Belehrade. zdroj: TASR

V nedelných parlamentných voľbách v Srbsku, v rámci ktorých sa konali aj miestne a prvé kolo prezidentských volieb, získala vládna Demokratická strana 22 % hlasov. Voliči jej tak dali najavo svoju nespokojnosť s ekonomickou situáciou v krajine. Približne každý štvrtý obyvateľ Srbska je nezamestnaní.

Ich koaličný partner Socialistická strana Srbska, vedená bývalým hovorcom Miloševiča a dnešným ministrom vnútra, Ivicom Dačićom, si polepšila a získala 16 %. Vďaka tomu sa pravdepodobne stane povestným „jazýčkom na váhach“. Túto pozíciu zdôraznil aj Dačić, ktorý po zverejnení výsledkov vyhlásil, že skutočným víťazom volieb je jeho Socialistická strana.

Víťazom volieb, i keď veľmi tesným, sa však stala nacionalistická a populistická Srbská pokroková strana (SPS) na čele s Tomislavom Nikoličom, ktorá získala okolo 24 % všetkých hlasov. SPS bola dlhodobo proti vstupu Srbska do EÚ. Pred voľbami však otočila a dnes podporuje vstup krajiny do európskych štruktúr.

Napriek tomu sa očakáva, že sa na vytvorení vlády opäť dohodnú demokrati a socialisti. Vládnu spolu už od roku 2008 a krajinu doviedli pred brány Európskej únie.

Koniec koncov, majú za sebou už úspešné manželstvo. Radšej diabol, ktorého poznáš, ako anjel, ktorého nepoznáš,“ tvrdí výkonný riaditeľ think-tanku Centrum pre zmierenie a demokraciu (ICR) Nenad Sebek.

Dačić však už stihol vyhlásiť, že to bude mať svoju cenu. „Ktokoľvek sa s nami bude teraz chcieť rozprávať … si musí uvedomiť, že sme povstali z popola,“ vyhlásil Dačić „Srbsko dnes možno nevie, kto bude prezidentom, ale vie, kto bude premiér,“ dodal.

Demokratická strana Srbska, ktorú vedie bývalý premiér Vojislav Koštunica, získala v parlamentných voľbách 7 %.

Po prvýkrát sa do parlamentu nedostane Srbská radikálna strana Vojislava Šešelja, ktorá získala iba 4 % voličov.

V prezidentských voľbách tesne vedie terajší prezident za Demokratickú stranu Boris Tadič, ktorý získal približne 25 % voličských hlasov. Na druhom mieste skončil Tomislav Nikolič a na treťom Ivica Dadić. Očakáva sa, že v druhom kole zvíťazí Tadič, pretože sa k nemu priklonia voliči porazených kandidátov, z ktorých si väčšina nepraje za prezidenta populistického nacionalistu Nikoliča.

Vojna a izolácia

Dačićovi sa podarilo zreformovať Socialistickú stranu, no nikdy sa neospravedlnil za zločiny, ktoré napáchal bývalý predseda strany a prezident Srbska Slobodan Miloševič. Podľa najnovších údajov došlo počas bojov v Chorvátsku, Bosne a Kosove o život približne 100tisíc ľudí a ďalšie milióny muselo opustiť svoje domovy.

Podľa analytika Zorana Stojilkoviča majú socialisti „veľký potenciál" na to, aby mohli ostatných vydierať. „Demokrati sú im bližšie a budú mať [na nich] veľké požiadavky,“ povedal Stojlikovič, pričom dodal, že „najpravdepodobnejší výsledok je, že bude pokračovať doterajšia proeurópska koalícia.“

Socialisti podporujú vstup Srbska do EÚ, sú však proti privatizácii štátnych podnikov a odmietajú aj ďalšie pôžičky od Medzinárodného menového fondu (MMF).

Podobne ako Socialistická strana, aj pravicoví populisti z SPS majú svoju čiernu minulosť. Jej predseda Tomislav Nikolič bol členom ultranacionalistickej Radikálnej strany Srbska (RSS), ktorá v 90. rokoch dvakrát vstúpila do koalície s Miloševičom a jeho Socialistickou stranou Srbska a podporovala ho v jeho krokoch voči bosnianskym Chorvátom, moslimom a kosovským Albáncom. Po niekoľkých volebných prehrách, predovšetkým v roku 2008, sa Nikolič a jeho frakcia odtrhli od RSS a založili SPS.

EurActiv/Reuters