VoteWatch Europe: Eurovoľby vyhrá ľavica, euroskeptici budú mať frakciu v EP

Brusel 20. februára (TASR) – Európski sociálni demokrati sú na čele preferencií voličov pre voľby do Európskeho parlamentu (EP), ktoré sa budú konať koncom mája. Socialisti by tak po predošlých troch víťazstvách Európskej ľudovej strany v eurovoľbách dostali šancu formovať smerovanie európskej politiky. V najnovšom prieskume to uviedla nezávislá organizácia VoteWatch Europe, zameraná na zvýšenie transparentnosti rozhodovacieho procesu v EÚ.

Podľa výsledkov prieskumu PollWatch2014eu, ktoré organizácia zverejnila v stredu, strácajú európski ľudovci, najsilnejšia paneurópska strana, na popularite, rovnako ako liberáli a zelení. Naopak, čoraz väčšie preferencie zaznamenávajú euroskeptické strany, tak ľavicové, ako aj pravicovo orientované.

VoteWatch Europe vykonala prieskum voličských preferencií vo všetkých 28 členských štátoch EÚ.

Podľa výsledkov prieskumu by Strana európskych socialistov (PES), do ktorej patrí aj Smer-SD, posilnila svoju pozíciu v europarlamente zo súčasných 194 na 221 kresiel. Počet poslancov Európskej ľudovej strany (EĽS), do ktorej zo SR patria strany SDKÚ-DS, KDH, SMK a Most-Híd, by mohol klesnúť zo súčasných 275 na 202. Zoštíhlenie stavu očakáva aj Aliancia európskych liberálov a demokratov (ALDE), z 85 na 64 poslancov, a v tábore Zelených by mohlo dôjsť k poklesu z 58 miest v europarlamente na 44.

Ak sa pred voľbami nič nezmení na náraste popularity sociálnej demokracie (najmä v Nemecku a u labouristov v Británii), potom by volebný kandidát socialistov a súčasný predseda EP Martin Schulz dostal prvú šancu nahradiť Josého Manuela Barrosa na poste predsedu Európskej komisie (EK).

Prieskumy zároveň ukázali, že po eurovoľbách sa aj pre krajnú pravicu v Európe črtá možnosť vytvoriť si vlastnú politickú skupinu v EP. Voličská podpora, ktorú zaznamenáva Národný front (FN) vo Francúzsku, holandská Strana slobody (PVV), Strana slobodných (FPÖ) v Rakúsku, Flámsky záujem v Belgicku či Liga severu v Taliansku a Švédski demokrati (SD), by mohla dať dohromady 38 kresiel v europarlamente. Aby mala táto skupina dostatočné zastúpenie aj podľa členských štátov, bude stačiť, ak sa spojí s poslancami krajne pravicových strán, napríklad z Bulharska či Rumunska. Tieto politické subjekty vylúčili povolebnú alianciu s maďarskou stranou Jobbik a tiež so stranou Zlatý úsvit z Grécka.

Podľa odhadov VoteWatch Europe môžu okolo 29 percent poslaneckých mandátov v EP získať strany a hnutia, ktoré sa prejavujú kriticky voči Európskej únii alebo sú radikálne proti nej.

Slovensko, ktoré ma v EP 13 europoslancov, by podľa tejto štúdie poslalo do Bruselu a Štrasburgu piatich zástupcov ľavice, štyroch poslancov pravice, po jednom do frakcií liberálov a konzervatívcov a dvoch prieskum zaradil do poslaneckej skupiny nezaradených.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon