Vplyv euroskeptikov v EP bude marginálny

Demonštrácia pro úspechu francúzskeho Národnému frontu v eurovoľbách, Brusel pred budovou EP 28.5.2014, zdroj: EP

„Ich vplyv bude nízky. Budú môcť maximálne spomaliť procesy (v Európskom parlamente, pozn. red.)“, hovorí Henri Weber, odchádzajúci francúzsky europoslanec.

„Budú hlavne robiť obštrukcie a chodiť na zasadnutia s národnými vlajkami, ako to robil Nigel Farage z UKIP minulé obdobie“, vysvetľuje.

Z 751 europoslancov za euroskeptických pozorovatelia označujú 140. Na absolútnu väčšinu v EP, ktorou sa hlasuje v druhom čítaní, je potrebných 376 hlasov.

"Národný front určite nie je dominantnou politickou stranou v Európe. Strana, ktorá získala najviac je EPP, nasledovaná PES a ALDE“, hovorí francúzska centristka Nathalie Griesbeck.

Na rozdiel od Rady, kde môžu štyri krajiny blokovať rozhodnutie (ak sa nepoužíva jednohlasnosť), v Európskom parlamente neexistuje blokujúca menšina. Napriek tomu Marine Le Penová, líderka Národného frontu v kampani prehlasovala, že bude v EP zohrávať úlohu blokujúcej menšiny.

Skupina

Na vplyv v Európskom parlamente potrebujete v prvom rade viesť dialóg s inými skupinami.

„Znamená to, že 70 % rozhodnutí je výsledkom dohody troch najväčších politických skupín ľudovcov (EPP), socialistov (PES) a liberálov (ALDE)“, hovorí Yves Bertoncini, riaditeľ think tanku Notre Europe.

Všetky tieto tri skupiny deklarovali, že s okrajovými skupinami spolupracovať nemienia. „S krajnou pravicou nespolupracujem“, povedal kandidát EPP na predsedu Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

Marine Le Penová sa podujala na úlohu vytvoriť novú skupinu v Európskom parlamente, ktorú by mohla viesť. Má na to čas do 1. júla. Potrebuje 25 europoslancov z aspoň 7 rôznych členských krajín.

Sústreďuje sa na strany ako sú rakúski Slobodní (FPÖ), holandská Strana slobody, Flámsky záujem z Belgicka a Liga Severu z Talianska. Spolu zatiaľ disponujú 38 poslancami z 5 krajín.

„V tejto chvíli sa s Národným frontom nechce spájať britský UKIP a ani dánski nacionalisti. Nesmieme ale zabúdať na strany ako je grécky Zlatý úsvit, alebo maďarský Jobbik, od ktorých sa zase dištancoval Národný front“, vysvetľuje Bertoncini.

Ak by sa Le Penovej nakoniec skupinu podarilo založiť, znamenalo by to pre nich lepšie zázemie – napríklad finančné a tiež prístup ku Konferencii predsedov politických skupín, ktorá rozhoduje o agende plenárnych zasadnutí.

Zlepšilo by to prístup členov skupiny k práci EP  v podobe správ a väčšieho času na vystúpenia, oboje však môžu robiť aj ako nezaradení, hoci v menšom rozsahu. 

„Zo skúseností vieme, že poslanci Národného frontu nerobia“, hovorí francúzska europoslankyňa Constance Le Grip zo stredopravej UMP.

Doteraz existovalo v EP sedem frakcií. Časť pravicových a nacionalistických bola združená v skupine Európy slobody a demokracie (EFD), kde najpočetnejšia delegácia bola tá z UKIP. Časť krajnej pravice – vrátane Jobbiku, či Národného frontu – fungovali ako nezaradení.

Cameronovi v ústrety

Na výsledky eurovolieb zareagovali inou rétorikou aj lídri členských štátov. „Potrebujeme prístup, ktorý uzná, že Brusel je už príliš veľký, príliš panovačný, príliš zasahujúci do vnútorných záležitostí členských štátov“, povedal na margo utorkového summitu britský premiér David Cameron.

Je to práve jeho odpor voči Jean-Claude Junckerovi ako potenciálnemu predsedovi Európskej komisie, ktorý núti Európsku radu postupovať pri nominácii zdržanlivo.

Tradičný prointegračný postoj zmenil aj francúzsky prezident Francoise Hollande, ktorý vyhlásil, že Európa sa musí poučiť z výsledku volieb v jeho krajine, pričom sa EÚ "musí viac sústrediť na priority a ukázať viac efektívnosti tam, kde je to potrebné“. Spolu s kancalárkou Merkelovou apeluje na reformu únie, ktorá by ju urobila jednoduchšou.  

„Reakciou na hlasovanie je menej pravidiel a menej zasahovania zo strany Európy, povedal holandský premiér Mark Rutte.