Vražda odštartovala v Chorvátsku vojnu s mafiou

V pondelok svetové médiá priniesli správu o tom, že 26-ročnú dcéru prominentného chorvátskeho advokáta Zvonimira Hodaka Ivanu zastrelili v dome, kde bývala v Záhrebe. Vrah jej mal za bieleho dňa dvakrát streliť do hlavy.

Zvonimir Hodak je obhajcom bývalého chorvátskeho generála Vladimira Zagoreca, ktorého nedávno do Chorvátska vydali Rakúšania. Zagorec sa vydaniu bránil, tvrdil, že v Chorvátsku bude jeho život v ohrození. Čelí obvineniam z toho, že ukradol diamanty v hodnote niekoľko miliónov eur, ktoré mali byť použité na nákup zbraní na čiernom trhu pre chorvátsku armádu počas vojny v bývalej Juhoslávii. Na Chorvátsko bolo cez vojnu uvalené zbrojné embargo.

Matka Ivany, Ljerka Mintas-Hodak bola podpredsedníčkou vlády v rokoch 1998 až 2000. Priteľom Ivany Hodak bol podľa chorvátskych médií obhajca muža, ktorý ako prvý obvinil mandanta jej otca Vladimíra Zagoreca.

V súvislosti s touto vraždou, ako aj v súvislosti s prípadmi brutálnych útokov na investigatívneho novinára, miestneho politika a podnikateľa z uplynulých mesiacov, sa začalo v Chorvástku hovoriť o prebujnelom organizovanom zločine. Chorvátsky premiér Ivo Sanader operatívne odvolal ministra vnútra a ministerku spravodlivosti a nahradil ich nestraníckymi ľudmi, ktorí sú aj podľa nezávislých analytikov najlepší odborníci, ktorých krajina na tieto posty má. Sanader od nich podľa vlastných slov očkáva, že „budú tvrdo bojovať proti organizovanému zločinu, mafii a všetkým, ktorí páchajú v Chorvátsku trestné činy a myslia si, že zostanú nepotrestaní“.

Novým ministrom spravodlivosti sa stane Ivan Simonovč, profesor práva, bývalý veľvyslanec Chorvátska pri OSN, ktorý politicky skôr inklinuje k ľavici. Bol poradcom Sanaderovej vlády v otázkach medzinárodného práva. Ministrom vnútra sa stane Tomislav Karamarko, ktorý doteraz stál na čele tajnej služby. Novovymenovaný bude aj šéf polície.

Rázne kroky zo strany vlády by mali byť tiež prevenciou toho, aby Brusel nezaujal opatrnejší postoj, pokiaľ ide o členstvo Chorvátska v EÚ. Chrováti dúfajú, že do Únie vstúpia do roku 2011 a stanú sa tak 28. členským štátom.  Pre členstvo Chrovátska existuje v EÚ relatívne široký konsenzus, na rozdiel od inej kandidátskej krajiny – Turecka, či zvyšku západného Balkánu. Únia sa ale dnes potýka s značnými problémami s organizovaným zločinom a korupciou v Bulharsku a Rumunsku, poslednými dvoma krajinami, ktoré vstúpili do EÚ a ktoré sú stále subjektom špeciálnych monitorovacích schém zo strany Európskej komisie.