Výbor pre zahraničné veci EP schválil asociačnú dohodu s Moldavskom

Brusel 16. októbra (TASR) – Poslanci Výboru pre zahraničné záležitosti (AFET) v Európskom parlamente dnes schválili dohodu o pridružení medzi EÚ a Moldavskou republikou.

Parlamentný spravodajca pre Moldavsko, litovský liberálny poslanec Petras Auštrevičius v tejto súvislosti uviedol, že asociačná dohoda medzi EÚ a Moldavskom je dôležitým krokom pre budúci rozvoj tejto krajiny.

„Výbor pre zahraničné veci dal jasný signál pokiaľ ide o európsku budúcnosť Moldavska. Ako spravodajca k tejto otázke si myslím, že Moldavsko potrebuje našu plnú podporu a odhodlanie. Dohoda otvára veľké možnosti pre obchod, cestovanie, rozvoj a prehlbuje politické a hospodárske vzťahy medzi EÚ a Moldavskom,“ skonštatoval Auštrevičius.

Asociačná dohoda medzi EÚ a Moldavskou republikou bola podpísaná v novembri 2013 na summite Východného partnerstva vo Vilniuse. Je zameraná na podporu kľúčových reforiem, demokracie a ľudských práv a hospodársku obnovu, spravovanie verejných záležitostí a spoluprácu.

O asociačnej dohode, po dnešnom priaznivom signáli z výboru AFET, bude hlasovať Európsky parlament na novembrovom plenárnom zasadnutí, pričom sa očakáva jej jednoznačné schválenie.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zsl