Východoeurópski členovia EÚ sa zasadili za bezvízový styk s Ukrajinou

Brusel 22. februára (TASR) – Členské štáty EÚ z východnej a strednej Európy vyzvali dnes Brusel, aby pripravil plán na postupné uvoľňovanie vízovej povinnosti pre občanov Ukrajiny s cieľom zlepšiť vzťahy s vládou novozvoleného prezidenta Viktora Janukovyča.

Janukovyča, ktorý vo voľbách tesne porazil premiérku Juliu Tymošenkovú, vnímajú západní lídri ako viac prorusky orientovaného politika, než bol jeho predchodca Viktor Juščenko.

"Musíme sa najprv pozrieť na zahraničnopolitické priority prezidenta Janukovyča. Uvoľnenie vízovej povinnosti je jednou z vecí, ktorá je však z môjho pohľadu dôležitá," vyhlásil podľa agentúry DPA šéf lotyšskej diplomacie Maris Riekstins na stretnutí ministrov zahraničných vecí EÚ v Bruseli.

Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski povedal, že EÚ "by mala posilniť vzťahy s Ukrajinou, ktorá si želá byť proeurópskejšia." Podľa Sikorského by nástrojom na zlepšenie vzťahov mala byť príprava podmienok pre Ukrajinu na dosiahnutie bezvízového styku s EÚ.

Ukrajinskí občania mohli cestovať bez víz do niektorých krajín EÚ vrátane Poľska a Slovenska do roku 2007. Nové členské štáty však potom vstúpili do Schengenského priestoru, kde neprebieha na hraniciach medzi jednotlivými členskými štátmi EÚ pasová kontrola, čo malo za následok aj okamžité zrušenie bezvízového styku s Ukrajinou.

Podľa Sikorského vytvorenie podmienok pre Ukrajinu nie je garanciou zrušenia víz s touto krajinou. Je to iba "ponúknutie cesty, po ktorej ak pôjdu, dostanú sa do cieľa. Ak však na nej zastanú, nedôjdu tam".

Podľa lotyšského ministra zahraničných vecí musí najprv Ukrajina "prejsť vnútornými reformami".

Námestník nemeckého ministra zahraničných vecí Werner Hoyer uviedol, že Európa "potrebuje Ukrajinu ako spoľahlivého partnera". Ministri by podľa neho mali viesť diskusiu o tom, ako "aktívne podporiť Ukrajinu v jej reformnom procese".

Novozvolený ukrajinský prezident by podľa tlačovej agentúry DPA mal pricestovať do Bruselu ešte vo februári.

3 cve hy