VYJADRENIE: MZV: V Barcelone o budúcej spolupráci EÚ s južnými susedmi

Bratislava 13. apríla (TASR) – „Európska únia je otvorená novým formám spolupráce s južnými susedmi, ktoré budú lepšie a dynamickejšie odrážať ich záujmy a ambície v oblasti spoločných vzťahov,“ konštatoval dnes v Barcelone podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák po spoločnej schôdzke ministrov zahraničných vecí 28 členských štátov EÚ a 10 štátov Južného susedstva.

Ministri dnes v Barcelone neformálne diskutovali o novej podobe spolupráce medzi EÚ a krajinami južného Stredomoria a Blízkeho východu v kontexte aktuálneho vývoja a problémov, ktoré zasahujú všetkých a vyžadujú spoločné riešenia, ako je ilegálna imigrácia, šírenie terorizmu a konflikty v Sýrii či Líbyi.

Barcelonská schôdzka je jedným zo série podujatí, ktoré majú vyústiť do aktualizácie politiky EÚ voči krajinám v jej susedstve. Európska susedská politika (ENP) je základným nástrojom Únie pri rozvíjaní vzťahov a spolupráce so štátmi Východného partnerstva a Južného susedstva.

Minister Lajčák v Barcelone zdôraznil, že EÚ má záujem podporovať budovanie tesnejších vzťahov s južnými partnermi. „Princípy susedskej politiky ostávajú naďalej platné, ale táto politika musí byť účinnejšia a flexibilnejšia, aby dokázala optimálne reagovať na súčasný vývoj, aktuálne hrozby a konkrétne výzvy,“ uviedol minister Lajčák a spresnil, že diskusie sa týkali aj toho, ako si partneri predstavujú prehĺbenie spolupráce s EÚ. „Priority, na ktoré by sme sa mali spoločne zameriavať, sú bezpečnostný sektor, liberalizácia obchodu, spolupráca v energetike a dialóg medzi kultúrami. Dôležitá je tiež podpora občianskej spoločnosti,“ konštatoval.

Susedská politika EÚ sa na juhu týka Alžírska, Egypta, Izraela, Jordánska, Libanonu, Líbye, Maroka, Palestíny, Sýrie a Tuniska. Neformálne stretnutie v Barcelone využil minister Lajčák aj na bilaterálne rozhovory s ministrami zahraničných vecí z viacerých z týchto krajín.

TASR informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Upozornenie: TASR zverejňuje vyhlásenia, stanoviská, oznámenia v pôvodnom znení, dodanom zadávateľom, bez redakčnej úpravy. V zmysle § 5, ods. 2 zákona č. 167/2008 Z. z. o periodickej tlači a agentúrnom spravodajstve TASR nezodpovedá za obsah týchto informácií. Zverejňovanie vyhlásení, stanovísk a oznámení orgánov verejnej moci vykonáva TASR v zmysle § 3, ods. 5 zákona č. 385/2008 Z. z. o Tlačovej agentúre Slovenskej republiky ako službu vo verejnom záujme.

gru