Vyše 1100 kandidátov za europoslancov – 16 zo SR – chce rázne čeliť lobingu v EÚ

Brusel 20. mája (TASR) – Viac ako 1100 kandidátov za poslancov v Európskom parlamente (EP) z rôznych politických skupín a zo všetkých členských krajín EÚ prisľúbilo vyvíjať dôraznejšie aktivity na ochranu záujmov občanov a demokracie proti nadmernému vplyvu lobovania. Ide o súčasť kampane Politika pre ľudí, ktorú riadi Aliancia pre transparentnosť lobingu a etickú reguláciu (ALTER-EU) so sídlom v Bruseli.

ALTER-EU predstavuje koalíciu okolo 200 skupín z 19 štátov EÚ, zastupujúcich občiansku spoločnosť, odbory, akademikov a organizácie zaoberajúce sa verejnými záležitosťami, ktoré poukazujú na rastúci vplyv korporátnych lobistov pri tvorbe politickej agendy v EÚ.

V rámci tejto kampane sa už vyše 1100 kandidátov na budúcich europoslancov zaviazalo bojovať proti nadmernému vplyvu lobovania zo strany bánk a veľkých korporácií. Ide o poslancov a kandidátov naprieč celým politickým spektrom, zo všetkých 28 krajín EÚ, ktorí sa v priebehu tohto týždňa uchádzajú o dôveru voličov v eurovoľbách.

Do prvej desiatky krajín, kde sa kandidujúci do EP v najväčšom počte zapojili do tejto kampane, v deň zverejnenia správy (19. mája), patrilo Nemecko (vyše 250 poslancov), Rakúsko (150), Španielsko (100), Švédsko (82), Francúzsko (75), Británia (73), Fínsko (70), Belgicko (65) a Taliansko (51). Zo Slovenska sa do tejto kampane zapojilo 16 uchádzačov za europoslanca, v Českej republike je to o jedného kandidáta viac.

Občania SR majú možnosť priamo vyzvať oslovených kandidátov vo voľbách do EP na prisľúbenie boja proti nadmernému lobingu prostredníctvom on-line formulára na stránke https://politicsforpeople.eu/slovakia/.

„Dúfame, že budúci Európsky parlament bude plný poslancov, ktorí podniknú závažné kroky na ochranu záujmov občanov, a nie v prospech firemných lobistov,“ uviedol v správe pre médiá Max Bank, jeden z aktivistov kampane Politika pre ľudí. Podľa jeho slov narastajúci počet kandidátov za europoslancov svedčí o tom, že Európania majú obavy v súvislosti s úlohou priemyselného lobingu na politiku EÚ.

ALTER-EU pripomenula, že britský denník Guardian (a ďalšie európske médiá) začiatkom mája písal o problematickej úlohe priemyselného lobingu na tvorbu právnych predpisov EÚ týkajúcich sa napríklad poplatkov za roaming, energetickej politiky, tabakovej smernice, pravidiel na ochranu osobných údajov či na ochranu spotrebiteľov.

Aktivisti z ALTER-EU upozorňujú aj na nedostatok presadzovania etických pravidiel priamo v Európskom parlamente, čo znižuje integritu a dôveryhodnosť tejto inštitúcie. V tejto súvislosti pripomenuli nezávislé vyšetrovanie troch skupín občianskej spoločnosti (členovia kampane Politika pre ľudí), podľa ktorého bolo v dosluhujúcim europarlamente viacero prípadov konfliktu záujmov a porušenia etických pravidiel zo strany europoslancov.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem