Vývoz zbraní do Líbye zastavili všetky členské krajiny EÚ

Brusel 23. februára (TASR) – Všetky členské štáty Európskej únie prestali k dnešnému dňu s exportom zbraní do Líbye. Tvrdí to hovorkyňa stálej predstaviteľky pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Maja Kocijančičová.

"Podľa našich informácií sa akýkoľvek obchod so zbraňami medzi EÚ a Líbyou zastavil," povedala dnes v Bruseli Kocijančičová, reagujúc na dnešné správy o množstvách exportovaných zbraní do Líbye z krajín EÚ.

Líbya dostala zbrane v hodnote stoviek miliónov eur od Európskej únie, pričom najväčšími vývozcami boli Taliansko a Malta. Vo výročnej správe, v ktorej sa sledovali údaje za rok 2009, sa uvádza, že členské krajiny únie udelili povolenia na vývoz zbraní do Líbye v hodnote 343 miliónov eur. Dokument pripomína, že v súčasnosti je export zbraní do Líbye na úrovni 174 miliónov eur, tieto údaje však nie sú úplné.

Taliansko, ktoré v utorok poprelo Kaddáfího obvinenia, že vyzbrojuje vzburu v Líbyi, udelilo licencie na vývoz v hodnote 112 miliónov eur. Väčšinu z tejto sumy tvorí jediná licencia na vojenské lietadlo za 108 miliónov eur.

Druhým najväčším exportérom sa ukázala byť Malta, ktorá dala súhlas na predaj dodávky ľahkých zbraní v hodnote 80 miliónov eur.

Tretím na zozname je Nemecko s 53 miliónmi eur, poväčšine za príslušenstvo na rušenie alebo prerušovanie signálu mobilných telefónov, internetu alebo GPS.

(spravodajca TASR Silvester Balog) dem