Vzniká parlamentné zhromaždenie krajín východného partnerstva

foto: Pohľad na siluetu azerbajdžanského národného symbolu na vrtných vežiach na popreží Kaspického mora v Baku, zdroj: TASR

Parlamentné zhromaždenia Euronest, ktoré spája Európsky parlament s parlamentmi Azerbajdžanu, Bieloruska, Gruzínska, Moldavska a Ukrajiny odložilo svoje prvé stretnutie, ktoré sa malo konať túto stredu (24. marca) v Bruseli.

Stretnutie, ktoré sa malo uskutočniť s ohľadom na aspekt Východného partnerstva EÚ sa zrušilo. Dôvodom je, že Parlament a Bielorusko sa nedokázali dohodnúť na zložení 10- člennej delegácie zastupujúcej krajinu v zhromaždení.

Bieloruský parlament je jediným svojho druhu v Európe, pretože opozícia tam nemá ani jedného svojho zástupcu, povedal Vigenin. V rámci opätovného nastolenia politickej rovnováhy Európsky parlament navrhol, že na stretnutie Euronest pozve aj predstaviteľov bieloruskej opozície a mimovládnych organizácií, ale Minsk nesúhlasil.

V rezolúcii z decembra minulého roku poslanci trvali na tom, že „Bielorusko dostane pozvánku zúčastniť sa plne a na rovnakej báze v zhromaždení Euronest… akonáhle sa v krajine uskutočnia slobodné a spravodlivé parlamentné voľby“.

Vigenin, ktorý predsedá delegácii, vysvetlil, že Konferencia predsedov Európskeho parlamentu – jeho najvyššieho politického orgánu- sa rozhodla posunúť stretnutie po tom, čo si prečítala šesť oficiálnych postojov východných partnerov. „Všetci zdôraznili, že Bielorusko by malo mať plné a rovnocenné zastúpenie v zhromaždení Euronest,“ povedal.

Rovnako argumentoval aj bieloruský opozičný líder Alexander Milinkievič, ktorý v rozhovore pre EurActiv povedal: „Nemôžeme do tohto programu vstúpiť zadnými dverami“.

Bulharský poslanec sa tiež vyjadril, že zamýšľal pozvať hlavy všetkých národných delegácií Euronest-u do Bruselu, aby prerokovali prípravné stupne pred zahajovacím stretnutím zhromaždenia. „Toto je spoločný projekt a musíme preukázať úctu voči všetkých našim partnerom“.

Pozorovatelia miestnych volieb

V Bielorusku sa 25. apríla uskutočnia miestne voľby. Bulharský poslanec v tomto ohľade poznamenal, že „by bolo pozitívnym znamením ak by ponúkli Európskemu parlamentu, aby poslal svojich pozorovateľov,“ povedal Vigenin.

Európsky parlament obyčajne nevysiela pozorovateľov k miestnym voľbám. Jeho výbor pre zahraničné záležitosti (AFET) však v utorok (23. marca) rozhodol, že do Gruzínska vyšle 30. mája ad hoc tím, ktorý bude pozorovať priebeh tamojších volieb do miestneho zastupiteľstva.

„To isté sa stalo minulú jeseň v Kosove,“ povedal zástupca tlačového oddelenia Európskeho Parlamentu pre EurActiv.

Bielorusko by nemalo byť hlavnou témou

Šéf delegácie Európskeho parlamentu však varoval pred tým, aby sa z Bieloruska stala hlavná téma parlamentného zhromaždenia Euronest. Namiesto toho sa chce sústredt na podstatu, napríklad hodnotenie Výhodného partnerstva.

Načrtol tiež, že základom pre účasť krajiny v Euronest by mohla byť cesta reforiem, ktorú majú členovia Parlamentu pripraviť v úzkej spolupráci s Vysokou predstaviteľkou Catherine Ashtonovou a eurokomisárom pre susedskú politiku Štefanom Fülem.