ECB bude pomáhať zadlženým štátom dovtedy,dokedy to neohrozí jej úlohu

Berlín 20. novembra (TASR) – Európska centrálna banka (ECB) bude pomáhať zadlženým štátom eurozóny dovtedy, kým to nebude ohrozovať jej základné poslanie, ktorým je udržanie inflácie pod kontrolou. Vyhlásil to v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Deutschlandradio Kultur člen Rady guvernérov ECB a guvernér nemeckej Bundesnak Jens Weidmann.

Pripomenul, že hlavnou povinnosťou ECB je zabezpečiť menovú stabilitu v eurozóne. A dovtedy, dokedy sa jej to bude dariť, môže podporovať štáty – a aj to robí.

"Teraz sa však od nás žiada, aby sme rozšírili jej mandát nad rámec zakotvený v zmluvách o Európskej únii. A nemyslím si, že eurozóna môže získať dôveru, ak jej centrálna banka bude prekračovať svoj mandát alebo porušovať zmluvy o EÚ," vyhlásil.

Nový prezident ECB Mario Draghi v piatok (18.11.) vyzval štáty eurozóny, aby čo najrýchlejšie uskutočnili zmeny vo fungovaní Európskeho fondu finančnej stability (EFSF). Vyjadril tiež sklamanie z pomalého tempa celého procesu a tlaku na ECB, aby prekročila svoj mandát.

Názory na úlohu ECB pri riešení dlhovej krízy sa totiž rôznia. Niektoré štáty chcú, aby sa ráznejšie zapojila do boja a slúžila napríklad ako tzv. posledná inštancia, teda posledný možný zdroj finančnej pomoci pre štáty bloku alebo EFSF.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová ale dáva prednosť tomu, aby sa pri riešení postupovalo systematicky, krok za krokom. Presadzuje, aby sa vyvíjal tlak na nedisciplinované štáty eurozóne, nech dajú svoje financie do poriadku. To podporuje aj Weidmann, ktorý považuje požiadavky na financovanie zadlžených štátov prostredníctvom ECB za brzdu reforiem.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal vs