Wilders chce vystúpenie Holandska z EÚ

Brusel 2. mája (TASR) – Predseda holandskej ultrapravicovej a protiimigrantsky zameranej Strany za Slobodu (PVV) Geert Wilders dnes oznámil, že sa chystá rozbehnúť politickú kampaň za vystúpenie Holandska z Európskej únie (EÚ).

Wilders to potvrdil v rozhovore pre holandskú televíznu stanicu NOS. Jeho strana nesúhlasila s plánovanými rozpočtovými škrtmi premiéra Marka Rutteho, čo viedlo k rozpadu menšinovej koalície a vypísaniu predčasných volieb. Tie sa budú konať 12. septembra.

Wildersova PVV podľa najnovších prieskumov verejnej mienky, o ktorých informoval európsky internetový denník EUobserver, stráca pozíciu tretej najsilnejšej strany v krajine.

Zameranie sa na problematiku EÚ, ktorá prijíma nepopulárne fiškálne opatrenia v snahe stabilizovať kontinentálnu ekonomiku, bude hlavnou prioritou PVV. Wilders tvrdí, že vystúpenie z EÚ by bolo pre Holandsko najlepším riešením.

Holandsko patrí medzi šesť krajín – spolu s Belgickom, Francúzskom, Luxemburskom, Nemeckom a Talianskom, ktoré v roku 1951 podpísali Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva uhlia a ocele, čím sa začala história budovania EÚ.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh