Wilders láka Le Penovú do aliancie nacionalistických strán pred eurovoľbami

Brusel/Amsterdam 15. októbra (TASR) – Predseda holandskej ultrapravicovej Strany slobody (PVV) Geert Wilders pozval líderku francúzskej pravicovej strany Národný front (FN) Marine Le Penovú na stretnutie, ktoré by sa malo konať v novembri v priestoroch holandského parlamentu.

Wilders informoval o svojom zámere v pondelok večer počas televíznej šou Nieuwsuur. S predstaviteľkou francúzskej krajnej pravice by chcel diskutovať o plánoch na vytvorenie koalície nacionalistických strán pred budúcoročnými európskymi voľbami. Voľby do Európskeho parlamentu sa budú konať koncom mája.

Wilders sa s Le Penovou prvýkrát stretol v apríli tohto roku.

Nejde o Wildersovu prvú ponuku smerom k európskym nacionalistickým stranám, lebo o podobný prístup sa snaží smerom k flámskemu separatistickému hnutiu Vlaams Belang z Belgicka, Lige severu v Taliansku či Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP).

UKIP, podobne ako aj pravicová populistická strana Švédski demokrati (SD) odmietli vstúpiť do aliancie s Národným frontom Le Penovej, uviedol v tejto súvislosti holandský denník Volkskrant.

Le Penová uviedla, že sa chce stretnúť s Wildersom, aby si vytvorila vlastný názor na neho, nezávisle od "démonizovania jeho osoby zo strany médií a ďalších politikov."

"Keď sme sa stretli prvýkrát, uvedomili sme si, že máme veľa spoločného," povedala líderka FN pre médiá.

Wilders Le Penovú opísal ako charizmatickú političku a dodal, že strany ako Národný front a PVV môžu znížiť vplyv eurofilov a súčasnej politickej elity v EÚ prostredníctvom nadchádzajúcich európskych volieb.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zsl