NATO musí zintenzívniť svoje úsilie v Líbyi

Luxemburg 12. apríla (TASR) – Britský minister zahraničných vecí William Hague si myslí, že NATO musí vyvinúť ďalšie úsilie, aby sa vyriešila zložitá situácia v Líbyi.

"Musíme mať na zreteli, že boli zachránené tisícky životov. Dosiahlo sa veľa, ale mnoho ostáva aj pred nami. Musíme udržať a vystupňovať naše snahy v NATO. Z tohto dôvodu poslala Británia ďalšie lietadlá schopné zasiahnuť pozemné ciele, ktoré ohrozujú civilné obyvateľstvo. Privítali by sme, aby aj ostatné krajiny urobili to isté," uviedol Hague pri príchode na dnešné zasadnutie ministrov zahraničných vecí v Luxemburgu. "Ak sa má dosiahnuť prímerie, Kaddáfí musí odísť," dodal.

Hague ohlásil aj dohodu členských krajín na sankciách pre Irán, ktorej by mali dať zelenú šéfovia diplomacií dnes. Ide o 32 predstaviteľov islamskej republiky, pre ktorých bude platiť zákaz cestovať do Európskej únie a zamrazia sa im v členských štátoch aj všetky finančné aktíva.

"Situácia v Iráne, čo sa týka ľudských práv, je hrozná. Konanie režimu vyvoláva pocit, že po zmenách v severnej Afrike a na Blízkom východe, môže ešte viac šliapať po ľudských právach. Je to krajina, kde sa zatýka viac novinárov a väzní viac predstaviteľov opozície než v ktorejkoľvek inej časti sveta," komentoval Hague.