W.Schäuble: Ľubľana sa stále môže vyhnúť pomoci,ale za cenu bolestivých opatrení

Stuttgart 13. mája (TASR) – Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble je presvedčený, že Slovinsko je stále schopné zvládnuť svoju nepriaznivú ekonomickú situáciu aj bez finančnej pomoci zo zahraničia, avšak bude musieť prijať určité nepopulárne opatrenia. Informovala o tom slovinská agentúra STA.

Schäuble pred dnešnou schôdzkou ministrov financií eurozóny v Bruseli pre nemeckú rozhlasovú stanicu Südwestrundfunk povedal, že Slovinsko "má stále šancu vyhnúť sa žiadosti o medzinárodnú pomoc, no bude musieť prijať niektoré bolestivé opatrenia". Tie sú nakoniec podľa neho nevyhnutné, či so záchranným programom alebo bez neho.

Ministri financií eurozóny sa dnes zídu v Bruseli, kde by mali rokovať o makroekonomických problémoch v bloku vrátane problémov Slovinska. Vláda minulý týždeň prijala program reforiem, ktorý by mal Slovinsku pomôcť ozdraviť ekonomiku bez toho, aby krajina musela požiadať o zahraničnú pomoc. Súčasťou balíka je okrem zvýšenia daní a znižovania výdavkov štátu aj plán privatizácie 15 štátnych firiem vrátane banky Nova KBM a telekomunikačnej spoločnosti Telekom Slovenije.

8 dan vs