Z Maďarska sa stala čierna ovca Európy, tvrdia socialisti v Budapešti

Budapešť 8. januára (TASR) – Vďaka premiérovi Viktorovi Orbánovi a jeho vláde Maďarsko stratilo medzinárodnú dôveru a prestíž, ktorú malo už od začiatku 80. rokov. Vyhlásil to dnes v Budapešti podpredseda opozičnej Maďarskej socialistickej strany (MSZP) László Kovács.

Podľa slov tohto bývalého ministra zahraničných vecí sa Maďarsko stalo z váženej krajiny čiernou ovcou Európskej únie. "Orbán síce hovorí o silnej Európe, jeho politika však vedie k slabému Maďarsku strácajúcemu medzinárodnú prestíž. Z tejto cesty sa treba vrátiť," povedal pred novinármi Kovács.

Maďarské predsedníctvo v EÚ už určite nebude úspešným, domnieva sa socialistický politik, ktorý dodal, že je dôležité, aby vláda nechcela poraziť inštitúcie Európskej únie a aby sa snažila ešte zachrániť, čo sa dá. Socialisti sú pripravení podporiť kabinet, je však potrebné, aby sa premiér vzdal povýšeneckých vyjadrení a búrania demokracie i právneho štátu.

"Predsedníctvo je pre Maďarsko možnosťou dokázať, že si našlo svoje miesto v únii. Namiesto toho však vzbudilo pochybnosti, čo sa už aj prešetruje, či jednotlivé opatrenia maďarskej vlády neporušujú základné princípy únie," povedal Kovács, podľa ktorého toľko kritiky ako Maďarsko nedostala doposiaľ ani jediná predsedajúca krajina. Kritici podľa slov socialistu spochybňujú, že Maďarsko je právnym štátom a že je schopné na plnenie úloh rotujúceho predsedníctva. Situáciu v Maďarsku prirovnávajú k bývalým a súčasným autoritatívnym režimom a diktatúram, premiéra zasa k vodcom týchto režimov. Podľa podpredsedu MSZP medzi kritikmi možno nájsť ľavicové, liberálne aj konzervatívne médiá a politikov.

Kovács vyzval na zrušenie mediálneho zákona a vytvorenie nového za účasti odborníkov, v opačnom prípade ohlasy mediálneho zákona ovplyvnia celé maďarské predsedníctvo v únii. "Vláda musí uznať, že síce doma jej dvojtretinová väčšina v parlamente poskytuje neobmedzené možnosti, v EÚ však tým nezískava žiadne práva navyše," zdôraznil L. Kovács.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach) bar