Za euro musíme lobovať v Bruseli

Krátka správa

Európska komisia a Európska centrálna banka sú totiž podľa včera schváleného vládneho dokumentu v tejto otázke naďalej opatrné a nevyjadrujú jasnú podporu tomuto kroku. Ministerstvo financií včera zároveň zverejnilo návrh rozpočtu na rok 2008 so schodkom verejných financií vo výške 2,3 % HDP, ktorý spĺňa požadované trojpercentné kritérium na prijatie eura. Podľa guvernéra NBS Ivana Šramka by Slovensko mohlo splniť inflačné kritérium už tento týždeň.

Dve mediálne a reklamné agentúry, ktoré neuspeli v eurotendri na zrealizovanie celonárodnej kampane o zavedení eura, spochybňujú jeho transparentnosť a chcú podať námietky voči jeho platnosti na Úrad pre verejné obstarávanie.

Minister výstavby a regionálneho rozvoja Marian Janušek včera pripustil, že Slovensko by mohlo stratiť až 500 miliónov korún v súvislosti s meškaním vo využívaní prostriedkov z fondov a programov EÚ na obdobie rokov 2004 až 2006.

Vláda včera navrhla zriadenie monitorovacieho výboru pre vedomostnú ekonomiku, ktorá by mala zabezpečiť koordináciu čerpania peňazí z eurofondov v rámci operačného programu Informatizácia spoločnosti.

Lotyšský premiér Aigars Kalvitis označil rok 2012 za prvý možný referenčný dátum prijatia eura v krajine.