Za Karadžiča obchodnú dohodu

EÚ oslavuje Karadžičovo zatknutie ako úspech svojej „soft power“. Európska komisia povzbudená výsledkami novej srbskej vlády, je toho názoru, že Stabilizačná a asociačná dohoda (SAA) by sa mala začať uplatňovať čo možno najskôr. Povedal to komisár pre rozšírenie Olli Rehn na spoločnej tlačovej konferencii so srbským ministrom Vukom Jeremičom v Bruseli.

Včerajšie stretnutie ministrov zahraničia EÚ potvrdilo tieto úvahy. Na základe záverov Rady z júna 2008 môže Srbsko urýchliť proces integrácie do EÚ, vrátane získania štatútu kandidátskej krajiny, ak splní podmienky, medzi ktorými sa na prvom mieste vyníma plná spolupráca s haagskym tribunálom.

V EÚ existovala tichá dohoda, že pokiaľ Srbsko nevydá hľadaných zločincov asociačná dohoda prinášajúca okrem iného obchodné benefity zostane len na papieri, nebude ratifikovaná a ako taká nemá popri symbolickom pre Srbov žiadny význam. Uplatnenie Stabilizačnej a asociačnej dohody (SAA) by naopak v praxi mohlo povzbudiť dôveru zahraničných investorov a prilákať investície na vidinu Srbska ako perspektívneho člena európskej zóny voľného obchodu.

Podľa signálov z Bruselu sa teraz bude v EÚ diskutovať o tom, či možno túto podmienku považovať za splnenú, kedže Srbsko ukázalo, že aktívne spolupracuje. Javier Solana je podľa vlastných slov presvedčený, že správa hlavného žalobcu ICTY Serge Brammertza o miere spolupráce bude pozitívna. O ďalšom postupe budú rokovať veľvyslanci členských štátov pri EÚ. Holandsko, Begicko, Švédsko a Fínsko sú ale opatrné a nie veľmi naklonené myšlienke dať Srbsku hneď všetko naraz, kým je minimálne Ratko Mladič stále na slobode. Rozhodnutie sa tak možno odloží až na jeseň.  

Srbsko pod vedením vlády Mirka Cvetkoviča sa snaží dokázať, že to so svojou európskou budúcnosťou myslí veľmi vážne. Srbsko chce byť dokonca „chrbticou mieru“ v regióne, ako to podľa denníka B92 pomenoval Vuk Jeremič. Ministerstvo zahraničia už oznámilo úmysel vrátiť späť diplomatov do členských krajín EÚ, z ktorých ich stiahlo na protest proti uznaniu nezávislého Kosova. Jeremič zdôraznil, že to v žiadnom prípade neznanmená zmenu postoja  v otázke Kosova. Ide o čisto pragmatické rozhodnutie a diplomati sa vracajú preto, aby lobovali u európskych vlád za rýchle získanie štatútu kandidátskej krajiny pre Srbsko, najlepšie ešte do konca roka. Belehrad preto nevidí dôvod, prečo by mal vrátiť diplomatov do Spojených štátov.

Jedným z prvých počinov novej vlády bolo dosadenie Sašu Vukadinoviča, vyšetrovateľa s bohatými skúsenosťami s bojom s organizovaným zločinom, ako nového šéfa tajnej informačnej agentúry (BIA) zaoberajúcej sa stopovaním vojnových zločincov. Vukadinovič je známy ako politicky spriazenený s prezidentom Tadičom a v minulosti sa podieľal na vyšetrovaní vraždy Zorana Djindjiča. Radovana Karadžiča zatkli len štyri dni po jeho nástupe do úradu. Ministerstvo vnútra pod vedením ministra zo Socialistickej strany Srbska, ktorú viedol v deväťdesiatych rokoch Miloševič, sa poponáhľalo s vysvetlením, že polícia nemala s Karadžičovým zatknutím nič spoločné.