Za takmer dva mesiace spojenci zhodili na IS 1000 bômb, aktívne sú najmä USA

Brusel 7. októbra (TASR) – Iba desať percent z takmer 2000 náletov, uskutočnených od začiatku augusta v Iraku a Sýrii na ciele Islamského štátu (IS), vykonali arabské krajiny a ďalší spojenci Spojených štátov vrátane Belgicka. Uviedla to dnes tlačová agentúra Belga s odvolaním sa na zdroje americkej armády.

Americká bojové lietadlá vykonali od 8. augusta do 5. októbra večer celkovo 1768 náletov, zatiaľ čo ostatní členovia medzinárodnej koalície zasahujúcej proti džihádistom z IS uskutočnili 195 leteckých útokov na ciele IS v Iraku a Sýrii.

Predstavitelia Pentagónu trvajú na tom, že arabské a európske krajiny, ktoré sa zúčastňujú náletov, budú oveľa viac vyťažení v nadchádzajúcom období. Ide o prvé čísla, ktoré hovoria o miere zapojenia arabských krajín (Bahrajn, Jordánsko, Katar, Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty) do náletov v Sýrii počnúc 23. septembrom.

Miera angažovanosti krajín združených v koalícii zdôraznila dominantnú úlohu USA pri týchto operáciách. Päť arabských krajín zatiaľ podrobnosti o svojej účasti na bojových akciách v Sýrii odmietlo oficiálne zverejniť.

Na rozdiel od arabských spojencov sú európske krajiny a Austrália ochotné podieľať sa na operáciách iba na území Iraku. Belgicko, Dánsko, Francúzsko, Holandsko, Spojené kráľovstvo a Austrália sa už zúčastnili po boku USA na misiách proti Islamskému štátu, ale trvajú na tom, že ich akcie sa budú týkať len Iraku.

Americké lietadlá začali s bojovými operáciami voči džihádistom 8. augusta a 23. septembra sa zamerali aj na ciele teroristických skupín v Sýrii.

Medzinárodná koalícia za menej ako dva mesiace (do nedele večera) zhodila takmer 1000 bômb. Podľa údajov amerického veliteľstva na Strednom východe a v strednej Ázii (CENTCOM) doteraz použitá munícia, bomby a strely Tomahawk vyšli spojencov v prepočte na 62,4 milióna dolárov.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem