Zablokuje problém Kosova Srbsko?

Situácia, kedy niektoré členské štáty EÚ nezávislé Kosovo neuznali je poľutovaniahodná, myslí si Ahtisaari. Podľa jeho názoru, bude v konečnom dôsledku aj tak potrebná jednotná pozícia EÚ pred tým, než sa Srbsko stane členom Európskej únie. Uviedol to pri príležitosti prezentácie správy o Turecku v Bruseli.

„Niektoré krajiny budú musieť niesť vinu za to, ak sa rozširovanie oddiali“, povedal bývalý špeciálny vyslanec OSN pre Kosovo pri odpovedi na otázku, čo hovorí na to, že niektoré krajiny EÚ stále neuznali Kosovo.

Je ich spolu päť (z 27 členských štátov) a Slovensko je jednou z nich. Kým spočiatku zaujala vláda SR opatrné a vyčkávacie stanovisko, dnes premiér aj ministerstvo zahraničia kategoricky odmietajú nezávislé Kosovo. Hlavným argumentom je, že jeho existencia porušuje platné medzinárodné právo.

„Rozhodnutie o Kosove bolo založená na politických a nie na právnych kritériách. Dva prvky v tomto procese chýbali: dohoda medzi Belehradom a Prištinou a legalizácia tohto procesu cez medzinárodné inštitúcie, hlavne v Bezpečnostnej rade OSN“, citoval Miroslava Lajčáka španielsky denník ABC.

Slovensko napriek počiatočným rozpakom „z humanitných dôvodov" uznáva kosovské pasy pri žiadosti o schengenské víza na slovenskej ambasáde v Belehrade. Nepostavilo sa ani proti rozhodnutiu V4 poskytovať štipendiá z Medzinárodného vyšehradského fondu (IVF) študentom z Kosova.

Hoci väčšina EÚ Kosovo uznala, vzťahy medzi kosovskou vládou a EÚ sú momentálne napäté. Civilná misia Únie EULEX, ktorá má byť vo vzťahu k štatútu Kosova neutrálna, chystá popis protokolu so Srbskom upravujúci vízový režim pre kosovských Srbov. To sa vláde v Prištine nepáči a tvrdí, že podpis takýchto dokumentov misii neprislúcha. Kosovskí Albánci dokumentu vyčítajú, že hovorí o kosovsko-srbskej hranici ako o administratívnej.

Situácii nepomohlo ani vyjadrenie srbského ministra pre Kosovo, ktorý srbskej tlači povedal, že podpis protokolu s EULEX sa prakticky rovná uznaniu suverenity Srbska nad územím Kosova zo strany EÚ.

Európski diplomati sa snažia rozptýliť obavy Srbov, ktorých uisťujú, že jeho vstup do Európskej únie – čo je ešte stále beh na dlhé trate – nebude podmienený uznaním Kosova. Je však ťažko predstaviteľné, že by po negatívnych skúsenostiach z prípadu stále rozdeleného Cypru, EÚ otvorila náruč ďalšiemu nedoriešenému územenému sporu.