Zaorálek: EÚ potrebuje na ničenie lodí pri brehoch Afriky medzinárodný súhlas

Brusel 21. apríla (TASR) – Ministri vnútra a zahraničných vecí krajín EÚ na svojom pondelňajšom stretnutí v Luxemburgu naznačili možnosť ničenia pašeráckych lodí prepravujúcich nelegálnych utečencov z afrických brehov do Európy. Šéf českej diplomacie Lubomír Zaorálek upozornil, že EÚ najskôr musí nájsť vhodný spôsob, ako takúto akciu uskutočniť.

Druhý bod plánu desiatich núdzových opatrení v boji proti neželanej migrácii, ktoré v pondelok predniesol eurokomisár pre vnútorné záležitosti Dimitris Avramopulus, je „konfiškácia a ničenie lodí používaných na prepravu migrantov v rovnakej podobe ako operácia Atalanta proti somálskym pirátom pri Africkom rohu“.

Zaorálek na otázku TASR, či takéto deštrukčné plány EÚ pri severných brehoch Afriky nevyžadujú súhlas Bezpečnostnej rady OSN, priznal, že nejde o jednoduchú záležitosť.

„My nemôžeme jednoducho povedať, že zničíme lode. My na to nemáme partnerov. Pre to, čo sa deje na líbyjských brehoch, dnes ťažko nájdeme v Líbyi partnera, s ktorým môžeme rokovať,“ upozornil šéf českej diplomacie.

Podobná situácia je podľa neho aj v prípade vytvárania akýchsi záchytných táborov na africkom brehu, kde by EÚ umiestňovala utečencov objavených počas plavby na mori.

Zaorálek spresnil, že budovanie takýchto táborov alebo zasahovanie pri afrických brehoch je pre EÚ zložitá záležitosť – najmä v prípade Líbye, kde vládne bezprávie a kde nie je regulárna vláda ako partner pre úniu. Rovnako podľa neho nie je ľahké sa na tejto veci dohovoriť s Egyptom, Tuniskom a ďalšími susedmi Líbye.

Minister pripomenul, že šéf britskej diplomacie William Hague sa v tejto súvislosti zamyslel aj nad spoluprácou EÚ s NATO: o tom, aký typ akcie by bol najlepší na zablokovanie pašeráckych štruktúr pre utečencov.

„Tiež boli zmienky o spolupráci s príslušnými inštitúciami OSN, aby bol medzinárodný súhlas na prípadné zásahy, ako napríklad potápanie pirátskych lodí. Potrebujeme dohodu, ktorá bude v súlade s medzinárodným právom,“ zdôraznil Zaorálek. Dodal, že všetky opatrenia desaťbodového scenára z dielne Európskej komisie treba premyslieť v právnej rovine a získať na ne medzinárodný súhlas.

Na tento aspekt by sa v rámci snáh o obmedzenie počtu utečencov a predchádzanie ďalších tragédií na mori mali sústreďovať aj lídri EÚ, ktorý sa vo štvrtok v Bruseli stretnú na mimoriadnom summite o migrácii.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem

TASR vydá k správe zvukový záznam