Zapatero: Európska únia musí znížiť svoju energetickú závislosť

Brusel/Štrasburg 20. januára (TASR) – Európska únia musí znížiť svoju závislosť od dovozu ropy a zemného plynu, ak chce, aby jej ekonomika napredovala. Uviedol to dnes v pléne Európskeho parlamentu španielsky premiér José Luis Rodríguez Zapatero pri prezentácii priorít španielskeho predsedníctva v EÚ, ktoré Madrid prevzal začiatkom roka.

Ak EÚ nezníži svoju energetickú závislosť, odrazí sa to negatívne na jej ekonomickom raste, varoval Zapatero, podľa ktorého sa treba zamerať na liberalizáciu energetického trhu a budovanie energetických prepojení medzi krajinami. Spoločný energetický trh má byť súčasťou spoločného postupu, pretože kríza si vyžaduje lepšiu koordináciu v hospodárskej oblasti v rámci EÚ.

Okrem znižovania energetickej závislosti sa chce Španielsko zasadzovať aj na podporu rozvoja elektronického obchodu, vývoja elektrických áut či zvyšovania kvality univerzít. Zapatero tiež dal najavo svoju podporu zrušeniu daňových rajov a aplikovaniu nových noriem pre finančný dohľad.

Napredovaniu európskej ekonomiky má v nadchádzajúcom desaťročí pomôcť nová stratégia pre rast a zamestnanosť 2020, ktorá má nahradiť neúspešnú Lisabonskú agendu. Tá mala z EÚ urobiť do tohto roku najúspešnejšiu ekonomiku na svete. V tejto súvislosti španielsky premiér upozornil na fenomén starnutia európskej populácie.

"Európa bude v roku 2025 kontinentom s najvyšším podielom obyvateľstva nad 65 rokov. Bude to veľký tlak na naše obyvateľstvo, na naše sociálne systémy. Európa potrebuje pracujúcich, či je tu kríza alebo nie," konštatoval Zapatero.

Španielsko si medzi svoje priority stanovilo aj boj proti násiliu na ženách, ktoré podľa šéfa španielskeho kabinetu nemá miesto v tejto spoločnosti.

V oblasti zahraničnej politiky sa chce Madrid sústreďovať na rozvoj vzťahov s Latinskou Amerikou a na pokrok v blízkovýchodných rokovaniach.

"Mier na Blízkom východe je základnou a nevyhnutnou podmienkou pre mier v celom regióne," konštatoval Zapatero, podľa ktorého je jasné, že musí byť uznaný palestínsky štát.

(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) bar