Zdroje z europarlamentu: Bratušeková sa vzdala postu v Európskej komisii

Brusel 8. októbra (TASR) – Viacero členov zákonodarného zboru EÚ dnes naznačilo, že slovinská nominantka na eurokomisárku Alenka Bratušeková sa rozhodla vzdať sa prideleného postu v Európskej komisii.

Informácia pochádza od členov skupiny Zelených v Európskom parlamente. Prvé fámy v tomto smere sa v kuloároch EP začali šíriť už v utorok popoludní po tom, čo predseda Výboru pre životné prostredie (ENVI) Giovanni La Via uviedol, že členovia tohto výboru, ktorí „grilovali“ slovinskú expremiérku v rámci procesu vypočúvania, neboli spokojní s jej odpoveďami a vystúpením. Pripustil, že výbor ENVI v priebehu dnešného dňa navrhne, aby Bratušeková funkciu v eurokomisii nezískala.

Slovinská tlačová agentúra STA krátko po polnoci priniesla správu, podľa ktorej je možné, že Bratušeková ešte pred rozhodnutím výboru ENVI sama požiada o odchod z novej exekutívy EÚ. Jej náhradníčkou v komisii by sa podľa rovnakého zdroja mohla stať europoslankyňa z radu socialistov a demokratov (S&D) Tanja Falonová.

Hovorca budúceho šéfa komisie Jeana-Clauda Junckera podľa tlačovej agentúry Reuters odmietol reagovať na správy z europarlamentu o odstúpení Bratušekovej, a spresnil, že Juncker sa k tomu vyjadrí v nadchádzajúcich hodinách.

Bratušeková, rovnako ako ostatní nominanti na eurokomisárov, sa musela v EP podrobiť náročnému procesu vypočúvania. Jej vystúpenie narazilo na značný odpor europoslancov, najmä z radov Zelených, ktorých neuspokojili jej odpovede týkajúce sa oblasti energetickej únie – mala Bratušeková ako podpredsedníčka komisie spravovať.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zsl