Zelení v Európskom parlamente si zvolili nových lídrov

Brusel 11. júna (TASR) – Politickej skupine Zelených v Európskom parlamente (EP) budú v prvej polovici volebného obdobia 2014-2019 spoločne predsedať Rebecca Harmsová z Nemecka a Philippe Lamberts z Belgicka. Rozhodli o tom členovia skupiny na dnešnom hlasovaní.

Harmsová, ktorá bola spolupredsedníčkou Zelených aj v doterajšom volebnom období EP, spolu francúzskym europoslancom Danielom Cohnom-Benditom, bola jedinou ženskou kandidátkou na tento post. Súperom Lambertsa, ktorý získal potrebnú podporu až v druhom kole hlasovania, bol europoslanec Yannick Jadot z Francúzska-

Po dva a pol roku v skupine Zelených prebehne nové hlasovanie, ktoré rozhodne o tom, kto bude šéfovať frakcii v druhej polovici volebného mandátu.

Skupina Zelených na základe eurovolieb z 25. mája získala 49 kresiel v 751-člennom europarlamente. To je menej než v doterajšom zložení EP, kde disponovala 58 poslancami.

Skupine dominuje Nemecko, ktoré má 11 europoslancov zo 49. Veľký prepad zaznamenali Francúzi, ktorí mali doteraz 15 poslancov a boli základom skupiny. V novom zložení EP budú mať u Zelených len šesť kresiel.

Zelení doteraz predstavovali štvrtú najvplyvnejšiu politickú silu v predchádzajúcom europarlamente – po Európskej ľudovej strane (EĽS), Pokrokovej aliancii socialistov a demokratov (S&D) a Aliancii liberálov a demokratov v Európe (ALDE). O túto pozíciu by teraz mohli prísť, nakoľko sa dôrazne posilnila euroskeptická skupina Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR).

Konzervatívci, posilňovaním svojej skupiny o poslancov z radov nových politických subjektov v EP, dokonca útočia na tretiu priečku, ktorá doteraz tradične patrila liberálom z ALDE.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) rsc