Zeman: V Európskom parlamente by sa mali najskôr oboznámiť s českou ústavou

Praha/Brusel 16. júla (TASR) – Prezident ČR Miloš Zeman, ktorý dnes navštívil Hospic Anežky Českej v Červenom Kostelci, reagoval na iniciatívu dvoch vysokopostavených predstaviteľov Európskeho parlamentu o preverenie okolností vzniku úradníckej vlády ČR premiéra Jiřího Rusnoka.

„Želal by som podpredsedovi Európskeho parlamentu, aby sa skôr, ako bude hovoriť, zoznámil s Ústavou ČR,“ reagoval najvyšší český predstaviteľ na otázky novinárov týkajúcich sa iniciatívy podpredsedu Európskeho parlamentu Othmara Karasa (Rakúsko) a predsedu zahraničného výboru EP Elmara Broka (Nemecko).

Informovala o tom spravodajská televízia ČT24.

„Ja osobne by som neskúmal EÚ, pretože za EÚ zodpovedá europarlament,“ poznamenal český prezident a dodal, že Ústava ČR jasne hovorí, že „prezident republiky menuje predsedu vlády“, a to bez toho, aby stanovovala podmienku schválenia vlády vopred Poslaneckou snemovňou.

Obaja spomínaní europoslanci sa domnievajú, že vláda bez podpory národného parlamentu podkopáva nielen stabilitu krajiny, ale tiež nerešpektuje princípy Lisabonskej zmluvy.

Podľa Karasa a Broka by Európska komisia mala ako strážkyňa zmlúv o EÚ urýchlene preveriť situáciu v ČR a zistiť, či vznik tamojšej vlády nie je v rozpore s hodnotami únie.

Prezident Miloš Zeman, ktorý na margo iniciatívy konštatoval, že sa každý pokúša nejako zviditeľniť, obom europoslancom odkázal, že by sa mali najskôr oboznámiť s českou ústavou.

12 le žab