Macedónci dostali žltú kartu od komisára Füleho

zdroj: flickr, autor: Jaime Pérez

Komisár vyslovil varovanie počas rozhovoru pre macedónsku televíziu A1. Šlo o jeden z mála kritických výstupov v médiách, ktoré sa vláda údajne snaží obmedziť.

Füle reagoval na otázku o rozhodnutí vztýčiť na hlavnom námestí v Skopje sochu „bojovníka na koni“, ktorá pripomína Alexandra Veľkého a vyvolala odpor zo strany susedného Grécka. Cez víkend bola socha dokončená.

Komisár uviedol, že nielen v medzištátnych bilaterálnych vzťahoch, ale aj normálnom živote by sa mal človek vyhnúť činnostiam, ktoré jeho sused považuje za provokáciu.

„Vážne, ak máte suseda, a nehovorím teraz len o dvoch štátoch, a je medzi vami dvoma existuje spor, nech už je jeho povaha akákoľvek, a úprimne sa ho snažíte vyriešiť, hádam, že by ste sa vyhli čomukoľvek, čo by váš sused mohol nazvať provokáciou. Je to jednoduchá logika. Očakávam od vlády v Skopje, že sa vyhne veciam, ktoré by druhá strana mohla nazvať provokáciami,“ povedal.

Takisto priznal, že „nie je celkom“ spokojný s tempom reforiem v Macedónsku. Ak bude tento trend pokračovať aj za novej vlády, vytvorenej po voľbách zo začiatku júna, Komisia by mohla prehodnotiť svoje odporúčanie otvoriť prístupové rokovania.

„Či som spokojný s tempom reforiem? Nie celkom. Hneď ako sa sformuje vláda a uvidíme jasné kroky k obnove reformného tempa vo vašej krajine, nevidím akýkoľvek dôvod na zmenu nášho odporúčania. Ak budeme mať pocit, že namiesto pokroku dochádza k regresu, ak budeme mať pocit, že namiesto smerovania vpred idete vzad, pravdepodobne prehodnotíme odporúčanie o začatí prístupových rokovaní,“ uviedol komisár Füle.

Dodal, že v súčasnosti nevidí potrebu k takémuto kroku, ale trval na tom, že reformný proces treba urýchliť.

Prepad v integračnej pozícii

Myšlienka, že by sa krajina usilujúca o vstup do EÚ posunula na nižšiu priečku, je bezprecedentná, avšak Macedónsko sa zdá byť jedinečným prípadom v integračnej histórii EÚ. Napriek tomu, že získalo kandidátsky štatút, počas šesť a pol roka nebolo schopné začať prístupové rokovania kvôli sporu s Gréckom o názov krajiny.

Napriek kontroverznému charakteru interview s komisárom pre rozšírenie, ho mainstreamové médiá takmer ignorovali. Na otázku EurActivu, bruselská korešpondentka televízie A1 Tanja Milevska uviedla, že vláda, ktorá vo veľkom kontroluje médiá v krajine, opäť zabezpečila, aby sa kritický odkaz nedostal k širšej verejnosti.

A1 TV v súčasnosti čelí obvineniam z daňových únikov. Možné rozhodnutie proti televízii, ktoré sa má vydať dnes (20.6.), môže viesť k bankrotu spoločnosti. Ako nedávno odhalila americká diplomatická depeša, vláda Nikolu Gruevskeho sa tradične snaží umlčať nesúhlas s jej politikou. Televízia A1, noviny Vreme a Spic, ktoré sú súčasťou rovnakej mediálnej skupiny, sú jedny z mála, ktoré sú voči vláde kritické.