Zmätok v poľskej vláde pokračuje

Krátka správa:

Poľský minister vnútra Ludwik Dorn podal 7. februára 2007 demisiu, len dva dni po tom, čo rezignoval skúsený minister obrany.

Ludwik Dorn uviedol názorové rozdiely s premiérom Jaroslawom Kaczynskim ako dôvod svojej demisie, kým exminister oobrany Radek Sikorski rezignoval za špekulácií, že premiér zamýšľal sám požiadať ho o odchod. Hlavný prokurátor Janusz Kaczmarek preberie Dornovu pozíciu, Sikorski bude nahradený Aleksandrom Szczyglom, blízkym spolupracovníkom prezidenta Lecha Kaczynského s malými skúsenosťami v obrane. Poľský politický analytik Piotr Kaczynsku argumentuje, že takéto menovania spomedzi dôverníkov premiéra “Poľsko marginalizujú”.

Poľsko je momentálne vedené bratmi Jarolawom a Lechom Kaczynskými (premiér a prezident), ktorí sú zo sociálne konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť. Odvtedy, čo sa ich strana ujala úradovania v októbri 2005, malo Poľsko už dvoch premiérov, piatich ministrov financií, dvoch ministrov zahraničných vecí, dvoch ministrov obrany a druhého ministra vnútra. Premiér povedal, že v ďalších dňoch môže prísť k ďalších zmenám v jeho kabinete.

Lídri opozičnej Občianskej platformy obviňujú premiéra z toho, že neustálou rotáciou personálu kabinetu skrýva zlyhanie pri otázkach ako napr. reforma zdravotníctva. Ďalší kritici argumentujú tým, že kľúčové vládne posty získavajú neskúsení ľudia, lojálni voči Kaczynským.