Zmierovací výbor pre deficitný rozpočet EÚ odložil rokovania na utorok

Brusel 9. novembra (TASR) – Rokovania Zmierovacieho výboru o tom, ako vykryť deficity rozpočtu únie na roky 2012 a 2013, ktoré prebiehali dnes v Bruseli, pre veľké názorové rozdiely prerušili. Pokračovať budú začiatkom budúceho týždňa, oznámil dnes večer hovorca eurokomisára pre rozpočet Janusza Lewandowského. "Došlo k prerušeniu rokovaní o rozpočte únie na rok 2013 až do budúceho utorka," uviedol Patrizio Fiorilli prostredníctvom sociálnej siete Twitter.

Na rokovaní Zmierovacieho výboru sa za Európsku komisiu (EK) zúčastňuje eurokomisár pre rozpočet Janusz Lewandowski, Európsky parlament (EP) zastupuje šéf rozpočtového výboru Alain Lamassoure a členské štáty EÚ zastupujú ministri financií (Ecofin).

Možnosť predĺženia zložitých rokovaní v rámci Zmierovacieho výboru hlboko do noci alebo ich presun na utorňajšie (13. 11.) zasadnutie Ecofinu dnes pre TASR avizoval štátny tajomník Ministerstva financií SR Vazil Hudák.

Cyperský minister pre európske záležitosti Andreas Mavroyiannis, ktorý v mene cyperského predsedníctva rokovania viedol, dnes v Bruseli vyhlásil, že ak sa Zmierovací výbor dnes alebo najneskôr do utorka nedohodne, "otrávi to atmosféru rokovaní" a bude to negatívny signál pred blížiacim sa summitom o dlhodobom rozpočte, ktorý sa uskutoční 22. a 23. novembra. Zmierovacie obdobie vyprší v utorok 13. novembra o polnoci.

Ak by sa členské štáty ani na budúci týždeň nedokázali dohodnúť, možné sú podľa Hudáka tri scenáre – ďalšie pokračovanie v komplikovaných rokovaniach, dohoda na kompromise nižšom ako 9 miliárd eur v deficitnom rozpočte EÚ na rok 2012 alebo prenesenie tejto sumy do roku 2013. Tretí variant je pritom pre slovenskú stranu najmenej želateľný.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gl