Víta snahu europarlamentu na rýchle uvoľnenie peňazí z Fondu solidarity

Bratislava 21. júna (TASR) – Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) oceňuje rozhodnutie Európskeho parlamentu, ktorý žiada rýchle sprístupnenie finančných zdrojov z Fondu solidarity po povodniach. Predseda združenia Michal Sýkora vníma požiadavku europarlamentu ako dôkaz toho, že zdroje z tohto fondu sa ešte stále nedostali k mestám, obciam a ľuďom postihnutým prírodnou katastrofou. "Ak majú byť skutočnou pomocou, potom sa musia čím skôr dostať tam, kam patria. Do regiónov postihnutých záplavami na Slovensku, u našich susedov a v iných členských štátoch EÚ."

Šéf ZMOS v tejto súvislosti pripomenul, že spomalenie pri uvoľňovaní finančných zdrojov môže znásobiť už aj tak obrovské škody na majetku. "S touto prírodnou spúšťou sa musíme čím skôr vyrovnať, pričom ďalšou úlohou európskej dvadsaťsedmičky, členských štátov a ich územných samospráv musí byť prehodnotenie operačných programov platných do roku 2013," zdôraznil.

Poznamenal, že európske štáty postihnuté záplavami musia pristúpiť tak k revízii operačných programov, ako aj k realizácii efektívneho manažmentu vôd. "Máme k dispozícii analýzy, východiská a rôzne kvalitné dokumenty, ktoré mnohé napovedajú. Ich poznatky musíme presunúť z textu do konkrétnych prác na vodných tokoch. ZMOS je na to pripravené a rovnaké odhodlanie očakáva od ostatných kompetentných," uzavrel.

TASR informácie poskytla hovorkyňa ZMOS Helena Poláková.

ala gl