Zomrel najstarší člen osmanskej dynastie

Narodil sa ako Jeho Kráľovská Výsosť Princ Sehzade Ertugul Osman Efendi v roku 1912 v Osmanskej ríši. V Turecku známy ako „posledný Osman“, 97-ročný Ertugrul Osman zomrel včera v istanbulskej nemocnici na zlyhanie obličiek. O jeho úmrtí informovalo turecké ministerstvo kultúry a následne tlačové agentúry.

Bol vnukom posledného sultána Osmanskej ríše Abdula-Hamisa II. V čase, keď nad zvyškami osmanského impéria prebral kontrolu Mustafa Kemal Atatürk, bol len 12 ročným dieťaťom a študoval vo Viedni.

Rodina bola po vzniku Turecka vyhnaná v roku 1924 do exilu. Usadila sa v Európe. „Muži mali deň na to, aby odišli. Ženy dostali týždeň“, spomínal v článku pre New York Times Osman. Do Spojených štátov prišiel v roku 1933. Väčšinu života prežil v dvojizbovom byte na Lexington Avenue v New Yorku.

Do Turecka sa vrátil až na pozvanie vlády v roku 1992. Odmietol všetky pocty a oficiality. Palác Dolmabahce v Istabule, kde sa narodil, navštívil spolu so skupinou bežných turistov.

Amnestia bola rodine udelená ešte v roku 1974. Osman ju odmietol, pretože podľa vlastných slov „neurobil nič zlé“. Keďže sa cítil byť občanom Osmanskej ríše, dlhé roky nemal žiadny pas a cestoval len so špeciálnym povolením vydaným americkou vládou. Po 11. septembri sa však pravidlá sprísnili a v roku 2004 prijal turecké občianstvo a pas. V rozhovore to komentoval takto: „Oceňujem, že som akceptovaný ako turecký občan. Je to iný pocit. V skutočnosti je ale jedno, či mám turecký pas alebo nie.“

Po „princovi“ zostala po jeho druhá manželka Zeynep Tarzi, ktorá je príbuznou dynastie kráľov Afganistanu.