Zomrel zakladateľ a dlhoročný predseda Európskej ľudovej strany Wilfried Martens

Štrasburg 10. októbra (TASR) – Vo veku 77 rokov zomrel dnes Wilfried Martens, doterajší predseda Európskej ľudovej strany (EĽS), najväčšej celoeurópskej politickej skupiny. Jeho dočasným nástupcom vo funkcii je predseda skupiny EĽS v Európskom parlamente Joseph Daul.

Bývalý belgický premiér Martens bol dlhoročným predsedom Európskej ľudovej strany. Pod jeho vedením sa EĽS stala najsilnejšou politickou skupinou v Európskom parlamente a najvplyvnejšou paneurópskou politickou silou.

Martens, ktorý bol v roku 1977 jedným zo zakladateľov EĽS, patril k najvplyvnejším európskym politikom. Predsedom EĽS sa stal v roku 1990.

Na dlhé roky poznačil aj belgickú politiku. Okrem prerušenia po dobu ôsmich mesiacov v roku 1981 bol vo funkcii predsedu belgickej vlády viac ako 12 rokov – od apríla 1979, keď bol najmladším premiérom v Európe, až do marca 1992.

Martens bol na čele deviatich vlád, počas ktorých musel riešiť reštrukturalizáciu oceliarskeho priemyslu, politickú krízu okolo raketových nosičov jadrových zbraní, čelil opozícii kráľa Baudouina v otázke zákona o interrupciách, atentátom Komunistických bojových buniek (CCC) či tragédii na futbalovom štadióne Heysel v Bruseli. "Wilfried Martens ako dlhoročný predseda Európskej ľudovej strany výrazne prispel k tomu, že Slovensko a ďalšie štáty strednej Európy sú dnes rovnocennou súčasťou európskeho projektu. Jeho nadšenie a energiu bude len ťažké nahradiť," uviedla Anna Záborská.

Záborská je vedúcou slovenskej delegácie v skupine poslancov EĽS v Európskom parlamente.   Slovenská poslankyňa uviedla, že s Martensom ešte pred jeho stiahnutím sa z funkcie z vážnych zdravotných dôvodov spolupracovala na príprave programových dokumentov EĽS.

Martens len pred dvoma dňami, v utorok 8. októbra, informoval predsedníctvo EĽS, že sa dočasne vzdáva predsedníckej stoličky. Ako dôvod uviedol svoj zlý zdravotný stav. Za svojho dočasného nástupcu navrhol predsedu skupiny EĽS v EP Josepha Daula.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem