ZPS: Mnohé rezorty vykonávajú nadprácu pri prenášaní legislatívy EÚ

Bratislava 18. marca (TASR) – Podnikateľské prostredie na Slovensku významne sťažuje aj legislatíva, a to nielen pôvodom slovenská. Problém je v nedostatočnej komunikácii štátnej správy, pokiaľ sa týka pripomienkovania legislatívy Európskej únie a spôsobu jej prenosu do slovenských podmienok. Myslí si to prezident Združenia podnikateľov Slovenska (ZPS) Ján Oravec.

Ako povedal pre TASR, mnohé rezorty vykonávajú nadprácu pri prenášaní smerníc do slovenského legislatívneho prostredia, pretože pod rúškom nevyhnutnosti argumentujú, že treba prijať opatrenia, ktoré zvyšujú podnikateľom náklady, ale v skutočnosti je to ich vlastná agenda. Čiže problém nadpráce pri prenose smerníc je jeden z nich. Druhým je nedostatočná komunikácia s podnikateľskou sférou. Napriek tomu, že smernice EÚ vo veľkej miere regulujú podnikateľov a neregulujú ministerských úradníkov, títo veselo pripomienkujú tieto smernice a nezapájajú do toho podnikateľskú sféru, tvrdí Oravec.

Na všetkých rezortoch existujú rezortné koordinačné skupiny, ktoré zasadajú, ale podľa našich informácií už celé roky nebolo jediné zasadnutie rezortnej koordinačnej skupiny na akomkoľvek ministerstve, na ktorú by pozvali čo len jedinú podnikateľskú alebo zamestnávateľskú organizáciu.

"Podľa nás sa to musí zmeniť. Musí prísť k zásadnej transparentnosti tohto pripomienkovania a ideálnym spôsobom by bolo vytvorenie webového portálu vlády, na ktorom by boli sústreďované písomné stanoviská, ktoré sú potom našimi zástupcami v Bruseli prednášané. Dobré by bolo, keby tieto písomné stanoviská boli dávané do pripomienkového konania tak, aby sa mohla zapojiť do návrhu na ich znenie nielen široká verejnosť, ale najmä podnikatelia, ktorí sú týmito právnymi predpismi potom najviac postihnutí," uzatvára Oravec.

pe pa