Zs. Simon: Po roku 2013 by už farmárske dotácie nad mieru CAP nemali existovať

Brusel 28. septembra (TASR) – Slovensko sa bude usilovať o dosiahnutie jedinej úrovne zabezpečenia finančnej pomoci pre poľnohospodárov po roku 2013. Podpora by mala pochádzať v novom plánovacom období výlučne z rozpočtu EÚ bez toho, aby členské štáty priplácali svojim poľnohospodárom, domnieva sa minister pôdohospodárstva SR Zsolt Simon.

"Spoločná poľnohospodárska politika má byť nielen spoločnou, ale aj výhradnou a jedinou politikou v rámci EÚ. Najväčší problém v rámci financovania je, že krajiny ako Nemecko alebo Francúzsko a tie krajiny, ktoré na to majú z vlastnej ekonomiky, dajú nad rámec CAP svojim farmárom. Preto hovoríme, že CAP nech zostane, ale nad rámec by ju nemal nik uplatňovať," vyhlásil Simon po pondelkovom (27. 9.) stretnutí ministrov zodpovedných za poľnohospodárstvo.

Podľa Simona by mala byť dotácia pre každého poľnohospodára v Európskej únii nastavená tak, ako tomu bolo pred vstupom Slovenska do únie, teda okrem pevne stanovenej výšky eur na jednotku produkcie by už ďalšie komplementárne platby farmári nemali dostať.

"Kompenzácia na jednu vyprodukovanú tonu v tej-ktorej krajine bola 63 eur, to znamená, rovnako dostane Francúz, Poliak, Maďar, Slovák i Lotyš. Takýmto spôsobom by zaniklo gro diskriminácie. Hlavne nové členské krajiny pochopili túto myšlienku a schvaľujú ju. Dúfam, že aj ostatní pochopia, že je to takto férové."

Slovenský minister nesúhlasí s konceptom z dielne skupiny členských štátov, ktoré by chceli dosiahnuť nižší podiel podpory pre poľnohospodárstvo, napríklad na úkor podpory vidieka.

"Agrodotácie sú istou garanciou, že členský poplatok do Európskej únie dostaneme každý rok aj naspäť. Je potrebné podporovať aj tzv. druhý pilier, ale takisto je potrebné podporovať aj zachovanie výroby a výrobného potenciálu na vidieku. Treba tieto dva fondy posudzovať osobitne," uzavrel Simon.

(spravodajca TASR Silvester Balog) gl