Spoločná poľnohospodárska politika EÚ by sa mala zmeniť

Bratislava 23. októbra (TASR) – Slovenský rezort pôdohospodárstva sa podľa slov šéfa Ministerstva pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja (MPŽPRR) SR Zsolta Simona snaží presadiť, aby sa tzv. Spoločná poľnohospodárska politika (SPP) EÚ zmenila.

"V rámci EÚ sme začali s novou stratégiou, keď presadzujeme, že Spoločná poľnohospodárska politika by sa mala zmeniť. Mala by sa zmeniť však tak, aby nebola len spoločnou, ale aj jedinou, teda že žiadny štát nemôže zo svojho štátneho rozpočtu dávať svojim farmárom dotácie navyše," uviedol pre TASR Simon.

"Z mojich rokovaní s krajinami, ktoré patria do kategórie tzv. nových členských krajín EÚ, som nachádzal na naše návrhy pozitívny ohlas. Takéto riešenie je aj eminentným záujmom týchto krajín, pretože ich ekonomika neumožňuje významné dotácie zo svojho štátneho rozpočtu a práve preto chceme ísť touto cestou. Možno dnes je najvhodnejšia chvíľa presadiť naše myšlienky," konštatoval.

"Nemyslím si, že stará tzv. 15-tka EÚ bude pri schvaľovaní Spoločnej poľnohospodárskej politiky jednotná. Ak sa pozrieme na prípad Grécka, Španielska, Portugalska, majú tiež finančné problémy. Tiež sú na nich v EÚ kladené požiadavky eurozóny a kritériá plnenia limitu deficitu. Keď chcú kritériá eurozóny splniť, budú musieť šetriť," odpovedal šéf agrorezortu na otázku, či návrhy o znížení dotácií pre farmárov nenarazia v západnej Európe na odpor tzv. starých členských krajín EÚ.

Neposkytovať dodatočné dotácie svojim farmárom je podľa Simona jeden zo spôsobov, ako zabezpečiť šetrenie v národnom štátnom rozpočte. "Tým by sa mohol znížiť rozdiel medzi starými a novými krajinami EÚ a zvýšiť konkurencieschopnosť v EÚ v potravinách," dodal Simon.

jal ed