Župani s premiérom o eurofondoch

Krátka správa

Dôvodom schôdzky predsedov samosprávnych krajov a premiéra Roberta Fica by mala byť nespokojnosť so súčasným stavom prípravy na čerpanie peňazí z eurofondov a neochota ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja spolupracovať so županmi pri rozhodovaní o rozdeľovaní týchto peňazí. Podľa hovorkyne premiéra Silvia Glendová sa premiér so županmi stretne, záleží len na stanovení prijateľného termínu.

EÚ by podľa eurokomisára pre spravodlivosť Franca Frattiniho mala vytvoriť post hlavného žalobcu, ktorý by mal právomoci začať a viesť vyšetrovanie závažných cezhraničných kriminálnych činov. Európska komisia plánuje celkové posilnenie pozície Eurojustu, čaká však na vstúpenie novej reformnej zmluvy do platnosti.

Európski inšpektori navštívili 27 poľských spracovateľov mäsa a mlieka. Počas inšpekcie zistili vážne nedostatky, ktoré ich v piatich poľských podnikoch viedli k uloženiu zákazu predaja výrobkov v EÚ. Rusko dúfa, že EÚ v súvislosti so zisteniami inšpektorov prehodnotí svoj vzťah k embargu, ktoré Moskva zaviedla na poľské mäso.

Odborníci z oblasti poľnohospodárstva varujú, že EÚ by sa mala v najbližších troch rokoch pripraviť na rast cien potravín až o 30 percent. Hlavným dôvodom na to by mal byť rastúci dopyt po obilí a s tým súvisiaci rast jeho ceny.

Splnomocnenec EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javier Solana predpokladá začiatok rozhovorov medzi srbskými a kosovskými predstaviteľmi o budúcom štatúte Kosova v polovici augusta.