Zvýšiť záujem o voľby do EP má aj na Slovensku projekt Rock The Union

Bratislava 13. augusta (TASR) – S blížiacim sa termínom volieb do Európskeho parlamentu (EP) v máji 2014 sa vytvárajú viaceré iniciatívy, ktoré chcú zvýšiť záujem o voľby a volebnú účasť. Jednou z takýchto iniciatív, ktorá neobíde ani Slovensko, je kreatívny projekt Rock The Union.

"Jeho primárnym cieľom je interaktívnym spôsobom zvýšiť celoeurópske povedomie a rozšíriť znalosť o činnosti a význame EP v rámci európskych inštitúcií," vysvetlila Katarína Adamcová z občianskej iniciatívy Európsky dialóg perspektívneho postoja (EDPP), ktorá je jedným z partnerov projektu. Adamcová dodala, že práve nedostatočná informovanosť o EP je jednou z príčin, prečo sa účasť vo voľbách do EP neustále znižuje. Pripomenula tiež, že v posledných voľbách bola účasť slovenských občanov vôbec najnižšia v celej EÚ.

Zakladateľ myšlienky Rock The Union, 29 ročný Nemec žijúci v Bruseli Hans Mund plánuje s ďalšími piatimi mladými ľuďmi od polovice septembra 2013 až do polovice mája 2014 precestovať všetkých 28 členských krajín EÚ v starom anglickom double-deckeri. V jednotlivých mestách chce hovoriť o dôležitosti volieb do EP z hľadiska budúcnosti Európy a ponúknuť možnosť občanom vyslať svoju správu pre kandidátov vo voľbách.

Počas deväťmesačnej cesty zavíta tím Rock The Union aj do Bratislavy a Košíc, kde budú členovia tímu so záujemcami diskutovať o jednotlivých európskych témach. "Do Košíc by mal prísť double decker Rock The Union 20. januára 2014 a v Bratislave by sa mal objaviť 24. januára 2014," informovala Adamcová.

Mund ponúka možnosť zapojiť sa do projektu ako jeden z členov tímu či ako partner projektu. V prípade záujmu o spoluprácu či priamu účasť v projekte možno kontaktovať občiansku iniciatívu EDPP (www.europskydialog.eu).

em jk