BP ide do hĺbky

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

BP ide opäť do hĺbky. Teraz však nejde o klesanie hodnoty jej akcií ani o prehlbovanie spytovania si environmentálneho svedomia za škody spôsobené v oblasti Mexického zálivu. BP ide do podmorských hĺbok, aby ťažila ropu, konkrétne v Stredozemnom mori.

BP ide hlbšie; a to dokonca o 200 metrov, než ako hlboko šla, alebo skôr klesla, v Mexickom zálive. Dokonca sa tak deje skôr, než by sa vôbec poznalo, čo spôsobilo výbuch plošiny Deepwater Horizon. Po troch mesiacoch devastovania latinskoamerických vôd sa ide v duchu zmluvy s Líbyou z roku 2007 realizovať do Stredomoria.

BP ide najhlbšie. Morálne. Keď akákoľvek technológia spôsobí veľké škody, je logické, že sa na jej rozširovanie uvalí moratórium – minimálne do skončenia vyšetrovania príčin jej zlyhania. Žiadal oň napríklad i eurokomisár Oettinger. Britský Financial Times v piatok napísal, že odkedy Obama moratórium vydal, nie iba BP, ale i Shell, Diamond Offshore, APX a ostatní poškuľujú po zálivoch v Stredozemnom mori. Je mi jasné, že na sanáciu škôd v Mexickom zálive treba odniekiaľ vziať peniaze, len pozor, aby sa v tejto zlatej horúčke zo Stredomoria nestala tolkienovská Stredozem, odkiaľ je do Mordoru na skok.